Jesteś tutaj: HomeInowrocławPodczas modernizacji wiaty przystankowej odkryli nietypowy pochówek

Podczas modernizacji wiaty przystankowej odkryli nietypowy pochówek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 18 maj 2020 11:45
Podczas modernizacji wiaty przystankowej odkryli nietypowy pochówek Fot: UM Inowrocław

W Inowrocławiu trwa modernizacja ulicy Szymborskiej, jak już informowaliśmy na początku maja – podczas prac przy wiacie przystankowej archeolodzy odkryli ludzkie szczątki. W ostatnim czasie pojawiły się kolejne ciekawe odkrycia. Podejrzewa się też, że mogło się w tym miejscu znajdować większe cmentarzysko.

Na twarzy (a bardziej w tym co po nich pozostało) jednego z nieboszczyków znaleziono monetę z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Pojawia się w tym miejscu podejrzenie, że zmarły mógł zostać powołany w ramach pochówku antywampirycznego z monetami na oczach lub wkładano w usta, w celu zapobieżeniu wyjścia z grobu. W taki sposób chowano w tamtym okresie osoby uznawane za wampirów lub strzygi. Obrządek był krytykowany przez Kościół jako pogański.

 

Archeolodzy znaleźli również fragment tkaniny, uznawanej w tamtym okresie za materiał ekskluzywny. Znalezione szczątki na koszt miasta zostaną poddane badaniom antropologicznym, które pomogą ustalić przeszłość tego miejsca sprzed kilkuset lat.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu