Jesteś tutaj: HomeRegionPrzy okazji inwestycji drogowych pojawiają się ciekawe odkrycia

Przy okazji inwestycji drogowych pojawiają się ciekawe odkrycia

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 05 czerwiec 2019 23:07
Przy okazji inwestycji drogowych pojawiają się ciekawe odkrycia Fot: GDDKiA

W dniach 23-24 maja w Muzeum w Biskupie odbyła się konferencja sprawozdawcza poświęcona badaniom archeologicznym w latach 2017-2018 w województwie kujawsko-pomorskim. Odkryciami dokonanymi przy realizacji inwestycji drogowych pochwalił się archeolog Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Dwie główne inwestycje realizowane przez GDDKiA to budowa drogi ekspresowej S-5 oraz obwodnicy Inowrocławia. Jak informuje GDDKiA, przy realizacji drogi ekspresowej S-5 przebadano 63 stanowiska, które zlokalizowane były m.in. w Tryszczynie, Jaroszewie, Zbrachlinie, Żninie czy Rogowie.

 

Znaleziska w pasie S5 dotyczą zarówno najstarszych okresów z dziejów osadnictwa w regionie (epoka neolitu od 5 do 2 tysiąclecia p.n.e.) aż po relikty umocnień polowych z 1 połowy XX w. - informuje GDDKiA.

 

W Osówcu, nieopodal węzła Tryszczyn, gdzie przebiegały umocnienia tzw. Przedmościa Bydgoskiego odkryto fundamenty schronów, których budowa nigdy nie została ukończona. Najbardziej spektakularna była natomiast akcja z przenosinami 180-tonowego schronu w okolicach Wąsosza, który znajdował się w pasie przebiegu planowanej drogi ekspresowej S-5.

 

Na cmentarzu w Łaziskach koło Rogowa odnaleziono naramienniki z grobu urzędnika pocztowego, widoczne na zdjęciu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy