Jesteś tutaj: Home

Sto lat temu wydano przełomowy dla Polek akt

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 listopad 2018 18:59
Sto lat temu wydano przełomowy dla Polek akt Fot: Bogusław Białas

28 listopada 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał ,,Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”, w którym po raz pierwszy Polki zyskały prawa wyborcze, z których korzystają do dzisiaj. Polska prawa wyborcze kobietom przyznała wcześniej niż wiele państw zachodniej Europy, m.in. Francji. Setna rocznica tego wydarzenia została również symbolicznie uczczona w Bydgoszczy.

 

Na ulicy Mostowej odbywał się happening zorganizowany przez Demokratyczną Unię Kobiet, w trakcie którego radna Anna Mackiewicz zachęcała panie do aktywności publicznej. Zaprezentowano również przedruk oryginalnego dekretu z 28 listopada 1918 roku.

 

Setną rocznicę uzyskania przez Polki prawa wyborcze uczciła również obradująca dzisiaj Rada Miasta. Na początku posiedzenia Przewodnicząca Rady Monika Matowska odczytała treść przedmiotowego dekretu. Większość radnych, w tym też prezydent Rafał Bruski przez całe obrady nosili również znaczek przypominającej o przypadającej rocznicy.

 

Wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się 26 stycznia 1919 roku. Wielkopolska była wówczas objęta działaniami wojennymi w związku z trwającym powstaniem, stąd też w Wielkopolsce i na Pomorzu przeprowadzane były później wybory uzupełniające. Na terenach objętych powstaniem wielkopolskim przeprowadzono je 1 czerwca, z okręgu obejmującego m.in. Bydgoszcz wybrano 10 posłów, w tym posłankę Zofię Sokolnicką, jedną z 8 kobiet wybranych do Sejmu Ustawodawczego

 

21 grudnia 1921 roku miały miejsce w polskiej Bydgoszczy pierwsze wybory samorządowe, w trakcie których na radne wybrane zostały: Stefania Tuchołkowa, Teresa Noak, Ida Majewski oraz Klara Rittler.

 

Warto dodać, że największym osiągnięciem Sejmu Ustawodawczego było uchwalenie 17 marca 1921 roku Konstytucji Marcowej, która już na poziomie ustawy zasadniczej gwarantowała prawa wyborcze Polkom.

 

Kobiety swoim zaangażowaniem przyczyniły się też do odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczególny wkład wniosły bydgoszczanki, którym Muzeum Okręgowe dedykuje grę turystyczną ,,Bydgoskie Kobiety”, o której szerzej piszemy - Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy