Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 listopad 2018 07:29
Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą Fot: Bartosz Bieliński

Jutro (środa – 28 listopada) przypada 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych, co nastąpiło dekretem naczelnika państw Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Polki prawa wyborcze uzyskały m.in. szybciej niż Francuzki. Muzeum Okręgowe postanowiło uczcić tę datę tworząc grę miejską ,,Bydgoskie Kobiety”, którą zauważono już za granicą.

Celem gry ,,Bydgoskie Kobiety” jest podkreślenie w jaki sposób kobiety przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także znalezienia się w Odrodzonej Polsce Bydgoszczy. W końcu jest to bowiem gra lokalna. Bawiąc się w tę grę spacerujemy po Bydgoszczy i szukamy śladów aktywności wspomnianych pań. Uczestnik pozna losy m.in. Wincentyny Teskowej, redaktorki Dziennika Bydgoskiego, która utrzymała tytuł na rynku w momencie, gdy jej męża władze niemieckie postanowiły wysłać na front I wojny światowej. Dowie się też im była Irena Jahnke, która poniosła śmierć bohaterską, za co odznaczono ją pośmiertnie Virtuti Militarii. Pozna patriotyczną aktywność Stefani Tuchołkowej i Marty Schnee.

 

Gra ,,Bydgoskie Kobiety” została wydana w formie ulotki, na której zawarto mapę, zadania dla gracza oraz wiele ciekawych ciekawostek historycznych. Można ją bezpłatnie odebrać w budynkach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego lub pobrać z internetu - http://muzeum.bydgoszcz.pl/data/file/2/4/13342_Bydgoskie-kobiety_FC4.pdf

 

Rolę narracyjną odgrywa najsłynniejsza bydgoszczanka, czyli Łuczniczka.

 

O grze napisał już anglojęzyczny portal themayor.eu piórem Aseniyi Dimitrovej. Jest to europejski projekt samorządowy, który zajmuje się promowaniem polityk miejskich Unii Europejskiej oraz prezentowaniem dobrych praktyk wdrażanych przez samorządowy. Widocznie pomysł na uczczenie 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych, jaki zaproponowało Muzeum Okręgowe, został za taką dobrą praktykę uznany.

 

100. leciu uzyskania praw wyborczych przez Polki poświęcony jest również fragment wystawy ,,Niepodległa Polska. 1918 rok" dostępna w Muzeum Okręgowym. Więcej o tej wystawie piszemy - tutaj

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu