Jesteś tutaj: Home

Ratusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 październik 2018 16:49

W ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy gościł wicepremier prof. Piotr Gliński, który dał do zrozumienia, iż rząd w żaden sposób nie deklarował, że weźmie na siebie ciężar budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej, w której kształci się wielu wybitnych polskich muzyków. Jutro (środa) stanowisko w tej sprawie ma zająć Rada Miasta Bydgoszczy.

Do ostatnich działań kierowanego przez wicepremiera Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Na inauguracji roku w Akademii Muzycznej mocno się zdziwiłem, gdy przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim wystąpieniu w ogóle nie wspomniał na temat środków i wielkiej inwestycji, która ma odmienić sytuację lokalową Akademii Muzycznej. To dla mnie było zastanawiające.

 

Dalej prezydent postanowił przeanalizować projekt budżetu państwa na rok 2019, w którym nie znalazły się większe środki na realizację tej inwestycji - Ta budowa została zagwarantowana poprzez zawarcie Kontraktu Terytorialnego. Jest to dokument zawarty pomiędzy stroną rządową i samorządową, wymagany m.in. przez Unię Europejskiej. Strony tego porozumienia, rządowa i samorządowa deklarują projekty, które są uzgadniane i realizowane – przypomina prezydent.

 

- Gdy ostatnio był premier Gliński, odsłuchałem fragment nagrania z konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem i byłem bardzo zdziwiony, bo odniosłem wrażenie, że pan premier w ogóle nie wie, że jest dokument, który nazywa się Kontrakt Terytorialny i nie wie, że strona rządowa jest odpowiedzialna za realizację tego projektu – dodaje Rafał Bruski, który stwierdził również pewien zbieg okoliczności - Podpisanie umowy z fundacją Lux Veritatis z ojca Tadeusza Rydzyka. Została podpisana umowa na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość, strona rządowa zobowiązała się na przekazanie kwoty 70 mln zł. Zbieżność dat jest dla mnie dziwna. Ponoć nie ma pieniędzy, ale środki na to przedsięwzięcie się znalazły.

 

W opinii prezydenta Bydgoszczy, wicepremier Gliński próbuje zrzucić teraz na samorząd Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego koszt budowy tej inwestycji, choć w Kontrakcie Terytorialnym deklarowała się zrealizować to zadanie strona rządowa. Prezydent wskazał również, że wcześniej rząd przeznaczył fundusze na prace projektowe, co było sygnałem, że rząd przeprowadzi tę inwestycję do końca.

 

- Uczelnia o której mówimy to chluba Bydgoszczy – ocenił wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagloba-Zygler - Można dowcipnie powiedzieć, że gdyby Fryderyk Chopin żył w naszych czasach, to z pewnością studiowałby w Bydgoszczy na Akademii Muzycznej

 

W środę zostanie radnym poddany pod głosowani wniosek o przyjęcie apelu Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta będzie głosowany również miejski program refundacji zabiegu in vitro oraz odbędzie się dyskusja na temat skażenia Łęgnowa.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021