Jesteś tutaj: Home

Ratusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 październik 2018 16:49

W ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy gościł wicepremier prof. Piotr Gliński, który dał do zrozumienia, iż rząd w żaden sposób nie deklarował, że weźmie na siebie ciężar budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej, w której kształci się wielu wybitnych polskich muzyków. Jutro (środa) stanowisko w tej sprawie ma zająć Rada Miasta Bydgoszczy.

Do ostatnich działań kierowanego przez wicepremiera Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Na inauguracji roku w Akademii Muzycznej mocno się zdziwiłem, gdy przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim wystąpieniu w ogóle nie wspomniał na temat środków i wielkiej inwestycji, która ma odmienić sytuację lokalową Akademii Muzycznej. To dla mnie było zastanawiające.

 

Dalej prezydent postanowił przeanalizować projekt budżetu państwa na rok 2019, w którym nie znalazły się większe środki na realizację tej inwestycji - Ta budowa została zagwarantowana poprzez zawarcie Kontraktu Terytorialnego. Jest to dokument zawarty pomiędzy stroną rządową i samorządową, wymagany m.in. przez Unię Europejskiej. Strony tego porozumienia, rządowa i samorządowa deklarują projekty, które są uzgadniane i realizowane – przypomina prezydent.

 

- Gdy ostatnio był premier Gliński, odsłuchałem fragment nagrania z konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem i byłem bardzo zdziwiony, bo odniosłem wrażenie, że pan premier w ogóle nie wie, że jest dokument, który nazywa się Kontrakt Terytorialny i nie wie, że strona rządowa jest odpowiedzialna za realizację tego projektu – dodaje Rafał Bruski, który stwierdził również pewien zbieg okoliczności - Podpisanie umowy z fundacją Lux Veritatis z ojca Tadeusza Rydzyka. Została podpisana umowa na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość, strona rządowa zobowiązała się na przekazanie kwoty 70 mln zł. Zbieżność dat jest dla mnie dziwna. Ponoć nie ma pieniędzy, ale środki na to przedsięwzięcie się znalazły.

 

W opinii prezydenta Bydgoszczy, wicepremier Gliński próbuje zrzucić teraz na samorząd Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego koszt budowy tej inwestycji, choć w Kontrakcie Terytorialnym deklarowała się zrealizować to zadanie strona rządowa. Prezydent wskazał również, że wcześniej rząd przeznaczył fundusze na prace projektowe, co było sygnałem, że rząd przeprowadzi tę inwestycję do końca.

 

- Uczelnia o której mówimy to chluba Bydgoszczy – ocenił wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagloba-Zygler - Można dowcipnie powiedzieć, że gdyby Fryderyk Chopin żył w naszych czasach, to z pewnością studiowałby w Bydgoszczy na Akademii Muzycznej

 

W środę zostanie radnym poddany pod głosowani wniosek o przyjęcie apelu Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta będzie głosowany również miejski program refundacji zabiegu in vitro oraz odbędzie się dyskusja na temat skażenia Łęgnowa.