Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Ratusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 październik 2018 16:49

W ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy gościł wicepremier prof. Piotr Gliński, który dał do zrozumienia, iż rząd w żaden sposób nie deklarował, że weźmie na siebie ciężar budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej, w której kształci się wielu wybitnych polskich muzyków. Jutro (środa) stanowisko w tej sprawie ma zająć Rada Miasta Bydgoszczy.

Do ostatnich działań kierowanego przez wicepremiera Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Na inauguracji roku w Akademii Muzycznej mocno się zdziwiłem, gdy przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim wystąpieniu w ogóle nie wspomniał na temat środków i wielkiej inwestycji, która ma odmienić sytuację lokalową Akademii Muzycznej. To dla mnie było zastanawiające.

 

Dalej prezydent postanowił przeanalizować projekt budżetu państwa na rok 2019, w którym nie znalazły się większe środki na realizację tej inwestycji - Ta budowa została zagwarantowana poprzez zawarcie Kontraktu Terytorialnego. Jest to dokument zawarty pomiędzy stroną rządową i samorządową, wymagany m.in. przez Unię Europejskiej. Strony tego porozumienia, rządowa i samorządowa deklarują projekty, które są uzgadniane i realizowane – przypomina prezydent.

 

- Gdy ostatnio był premier Gliński, odsłuchałem fragment nagrania z konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem i byłem bardzo zdziwiony, bo odniosłem wrażenie, że pan premier w ogóle nie wie, że jest dokument, który nazywa się Kontrakt Terytorialny i nie wie, że strona rządowa jest odpowiedzialna za realizację tego projektu – dodaje Rafał Bruski, który stwierdził również pewien zbieg okoliczności - Podpisanie umowy z fundacją Lux Veritatis z ojca Tadeusza Rydzyka. Została podpisana umowa na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość, strona rządowa zobowiązała się na przekazanie kwoty 70 mln zł. Zbieżność dat jest dla mnie dziwna. Ponoć nie ma pieniędzy, ale środki na to przedsięwzięcie się znalazły.

 

W opinii prezydenta Bydgoszczy, wicepremier Gliński próbuje zrzucić teraz na samorząd Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego koszt budowy tej inwestycji, choć w Kontrakcie Terytorialnym deklarowała się zrealizować to zadanie strona rządowa. Prezydent wskazał również, że wcześniej rząd przeznaczył fundusze na prace projektowe, co było sygnałem, że rząd przeprowadzi tę inwestycję do końca.

 

- Uczelnia o której mówimy to chluba Bydgoszczy – ocenił wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagloba-Zygler - Można dowcipnie powiedzieć, że gdyby Fryderyk Chopin żył w naszych czasach, to z pewnością studiowałby w Bydgoszczy na Akademii Muzycznej

 

W środę zostanie radnym poddany pod głosowani wniosek o przyjęcie apelu Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta będzie głosowany również miejski program refundacji zabiegu in vitro oraz odbędzie się dyskusja na temat skażenia Łęgnowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu