Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Ratusz pyta co z rozbudową Akademii Muzycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 październik 2018 16:49

W ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy gościł wicepremier prof. Piotr Gliński, który dał do zrozumienia, iż rząd w żaden sposób nie deklarował, że weźmie na siebie ciężar budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej, w której kształci się wielu wybitnych polskich muzyków. Jutro (środa) stanowisko w tej sprawie ma zająć Rada Miasta Bydgoszczy.

Do ostatnich działań kierowanego przez wicepremiera Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Na inauguracji roku w Akademii Muzycznej mocno się zdziwiłem, gdy przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim wystąpieniu w ogóle nie wspomniał na temat środków i wielkiej inwestycji, która ma odmienić sytuację lokalową Akademii Muzycznej. To dla mnie było zastanawiające.

 

Dalej prezydent postanowił przeanalizować projekt budżetu państwa na rok 2019, w którym nie znalazły się większe środki na realizację tej inwestycji - Ta budowa została zagwarantowana poprzez zawarcie Kontraktu Terytorialnego. Jest to dokument zawarty pomiędzy stroną rządową i samorządową, wymagany m.in. przez Unię Europejskiej. Strony tego porozumienia, rządowa i samorządowa deklarują projekty, które są uzgadniane i realizowane – przypomina prezydent.

 

- Gdy ostatnio był premier Gliński, odsłuchałem fragment nagrania z konferencji prasowej z posłem Tomaszem Latosem i byłem bardzo zdziwiony, bo odniosłem wrażenie, że pan premier w ogóle nie wie, że jest dokument, który nazywa się Kontrakt Terytorialny i nie wie, że strona rządowa jest odpowiedzialna za realizację tego projektu – dodaje Rafał Bruski, który stwierdził również pewien zbieg okoliczności - Podpisanie umowy z fundacją Lux Veritatis z ojca Tadeusza Rydzyka. Została podpisana umowa na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość, strona rządowa zobowiązała się na przekazanie kwoty 70 mln zł. Zbieżność dat jest dla mnie dziwna. Ponoć nie ma pieniędzy, ale środki na to przedsięwzięcie się znalazły.

 

W opinii prezydenta Bydgoszczy, wicepremier Gliński próbuje zrzucić teraz na samorząd Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego koszt budowy tej inwestycji, choć w Kontrakcie Terytorialnym deklarowała się zrealizować to zadanie strona rządowa. Prezydent wskazał również, że wcześniej rząd przeznaczył fundusze na prace projektowe, co było sygnałem, że rząd przeprowadzi tę inwestycję do końca.

 

- Uczelnia o której mówimy to chluba Bydgoszczy – ocenił wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagloba-Zygler - Można dowcipnie powiedzieć, że gdyby Fryderyk Chopin żył w naszych czasach, to z pewnością studiowałby w Bydgoszczy na Akademii Muzycznej

 

W środę zostanie radnym poddany pod głosowani wniosek o przyjęcie apelu Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta będzie głosowany również miejski program refundacji zabiegu in vitro oraz odbędzie się dyskusja na temat skażenia Łęgnowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu