Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Obrony Narodowej niechętne do dekomunizowania Pomorskiego Okręgu Wojskowego

Ministerstwo Obrony Narodowej niechętne do dekomunizowania Pomorskiego Okręgu Wojskowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 marzec 2021 00:35

Na drogę sądową trafił spór o to nazwę skweru na Osiedlu Leśnym, który w 2016 roku Rada Miasta jednomyślnie nazwała imieniem Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Kilka tygodni temu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił nazwę zdekomunizować, Rada Miasta jego działania zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. POW patronuje również Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych.

W 2008 roku Inspektorat Sił Zbrojny, jako nowo powołana formacja, decyzją MON stał się kontynuatorem tradycji POW, która ma już ponad 100 lat,bowiem kontynuuje tradycję powołanego w 1919 roku Dowództwa Okręgu Generalnego Pomorze.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiadając na wniosek o zmianę tej tradycji, wywołanym działaniami wojewody stwierdza, że o wyborze tradycji decyduje dowództwo jednostki, po odpowiednich uzgodnieniach - Wyjaśniam również, że w Ministerstwie Obrony Narodowej działa Komisja Historyczna do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON, która - jako ciało doradcze Ministra Obrony Narodowej - każdorazowo czuwa nad prawidłowością merytoryczną zawartości wniosków. W skład Komisji wchodzą m.in. przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych i instytucji wojskowych, w tym Muzeum Wojska Polskiego i Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej – wyjaśnia wiceminister Wojciech Skurkiewicz, który dodaje również, że w razie potrzeby władze wojskowe mogą podeprzeć się opiniami IPN.

 

Skurkiewicz nie daje do zrozumienia, iż w przypadku Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych miałoby się zanosić na jakieś zmiany w tradycji, a przede wszystkim nie wskazuje, iż tradycja Pomorskiego Okręgu Wojskowego jest zdaniem MON kontrowersyjna.

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu