Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFordoniacy oddali srebrną biżuterię, aby uczcić postać sanitariuszki Inki

Fordoniacy oddali srebrną biżuterię, aby uczcić postać sanitariuszki Inki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 luty 2021 16:20

- Są takie wartości za które nie tylko warto żyć, ale to życie oddać – takie przesłanie zdaniem księdza salezjanina Jarosława Wąsowicza niesie życie Danuty Sędzikówny ,,Inki”, która w wieku zaledwie 18 lat została skazana przez władze komunistyczne na śmierć. Fragment ziemi, w której przez kilkadziesiąt lat spoczywała od dzisiaj znajduje się w kościele pw. św. Marka w Bydgoszczy.


Przez dziesiątki lat nikt nie wiedział, gdzie spoczywa zamordowana przez komunistów Sędzikówna, dopiero w 2014 roku pracownicy IPN odnaleźli jej szczątki w Gdańsku - Myślami jestem właśnie dzisiaj tam na cmentarzu, kiedy pan prof. Szwagrzyk i jego ekipa IPN odnalazła doczesne szczątki Inki i Zagończyka, zupełnie spontanicznie wziąłem ziemie z jej grobu, aby upamiętnić ją w taki sposób – mówił dzisiaj w parafii św. Marka ks. Jarosław Wąsowicz, w czasie uroczystej Mszy Świętej poświęconej odsłonięciu tablicy dedykowanej Ince. Ksiądz Wąsowicz jest pomysłodawcom upamiętniania Inki poprzez srebrne serca, zawierające fragmenty ziemi, jaką zabezpieczył w 2014 roku.

 

 

- Okazało się,że Inka wyzwoliła w sercach wielu ludzi wiele dobra, że ta akcja nie mogła być jednorazowym wydarzeń i w wielu miejscach Polski i poza granicami są ludzie, którzy właśnie w taki sposób chcą oddać hołd tej niezwykłej dziewczynie – mówił kapłan, dziękując parafianom za przekazywana biżuterię, która została przetopiona na symboliczne ,,Serce dla Inki” - Inka jest fenomenem w całym panteonie Żołnierzy Wyklętych, bo stała się symbolem tego całego pokolenia, które w 1945 roku rozpoczęło walkę z sowietyzacją Polski, ze spadkobiercami filozofii marksistowskiej.

 

W poniedziałek 1 marca przypadnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Danuta Sędzikówna służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. 3 sierpnia 1946 roku sąd skazał ją na śmierć. 10 czerwca 1991 roku Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał tamten wyrok za nieważny, zaś samo skazanie i wykonanie wyroku śmierci określił mianem ,,mordu sądowego”.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu