Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Kościół się kurczy

Bydgoski Kościół się kurczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 luty 2021 10:29

O tym, że spada liczba uczestników Mszy Świętej pokazują coroczne raporty Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, wpływa na to chociażby ujemny przyrost naturalny, więcej ludzi umiera niż rodzi się. Jak udało nam się sprawdzić – spada też odsetek chrztów w stosunku do urodzeń.

Chrzest oznacza wstąpienie do Kościoła, żeby być uznawanym za katolika trzeba przyjąć chrzest. Na samym początku chce zaznaczyć, że w naszych danych może pojawić się pewna niedokładność, która wynika z dwóch rzeczy – podziała administracyjny Kościoła różni się znacząco od podziału administracyjnego na samorządy, przez co w Diecezji Bydgoskiej mamy np. prawie cały powiat bydgoski, ale już bez części gminy Koronowo, mamy również część powiatu sępoleńskiego czy pilskiego oraz fragment powiatu wągrowieckiego. Natomiast na oficjalnych danych GUS opieramy liczbę urodzeń w danym roku. Drugi aspekt to fakt, iż chrzest święty przyjmować mogą również dorośli, co prawda stanowią oni mały odsetek, ale sprawiają,że nie można do końca porównywać tych danych tylko z urodzeniami.

 

W 2014 roku w diecezji bydgoskiej miało miejsce 5509 chrztów. Stanowiły one według zestawienia Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ponad 90% urodzeń. W 2016 roku było już ponad 6159 chrztów co stanowi ponad 95% urodzeń. Rok 2019 przyniósł 5130 chrzty (ostatnie dane opublikowane przez Instytut), ale przy podobnej jak w 2014 roku liczbie urodzeń, odsetek stanowił jakieś 86%.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu