Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPod koniec przyszłego tygodnia dowiemy się na czym stoimy w sprawie rozbudowy trasy W-Z

Pod koniec przyszłego tygodnia dowiemy się na czym stoimy w sprawie rozbudowy trasy W-Z

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 luty 2021 07:02

Rozbudowa trasy W-Z to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Rafała Bruskiego z 2018 roku – obecnie trwają prace przygotowawcze, które pozwoliły jesienią uzyskać decyzję środowiskową, w tym roku planuje się zaś przygotowanie dokumentacji projektowej i wystąpienie do wojewody o wydanie decyzji wykonawczej ZRID. Wciąż jednak niewiadomą jest rzecz najważniejsza – zdobycie montażu finansowe. Ta kwestia może się rozstrzygnąć już w przyszłym tygodniu.

 

Rozbudowa trasy W-Z zakłada modernizację ulic: Kamiennej, Artyleryjskiej i Pileckiego do standardu 2x2 oraz budowa bezkolizyjnych skrzyżowań z ulicami: Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego. Kolejny etap to również przebudowa Węzła Wschodniego, która będzie musiała nastąpić w ciągu najbliższej dekady, z uwagi na zły stan Wiaduktów Warszawskich. Są to projekty ambitne, ale też bardzo kosztowne, na dzisiaj Bydgoszcz nie ma zagwarantowanych na ten cel pieniędzy.

 

W listopadzie prezydent Rafał Bruski poinformował, że Bydgoszcz wnosi o sfinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Odbudowy Europy (Europe Next Generation), czyli specjalnego funduszu w ramach Unii Europejskiej, na odbudowę gospodarek po pandemii COVID-19. W czasie czerwcowych negocjacji Polska uzyskała ponad 200 mld zł z tego funduszu. Prezydent Bydgoszczy do tego funduszu zgłosił również m.in. modernizację ulicy Nakielskiej. Na rozbudowę trasy W-Z Bydgoszcz zawnioskowała o kwotę 1,25 mld zł.

 

Jak dowiadujemy się z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, projekt Krajowego Programu Odbudowy, w oparciu o który rozdysponowane zostanie przypadająca Polsce część Funduszu Odbudowy Europy, zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu – najprawdopodobniej 26 lutego, tego dnia mają się też rozpocząć konsultacje społeczne. Po zakończeniu konsultacji krajowych program będzie negocjowany z Komisją Europejską. Wydatkowanie środków będzie bezpośrednio zarządzane przez Komisję Europejską.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu