Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMedia nie są zwolnione z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Publiczne jednak dość regularnie je naruszają

Media nie są zwolnione z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Publiczne jednak dość regularnie je naruszają

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 luty 2021 00:04

Wtorek – około godziny 9:15, chodni przy Wełnianym Rynku blokuje wóz transmisyjny Polskiego Radia PiK, gdyby w tym miejscu zaparkował zwykły obywatel zapewne skończyłoby się mandatem, albo nawet odholowaniem pojazdu, bowiem pozostawienie go na skrzyżowaniu ogranicza widoczność i może powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Utarło się jednak przekonanie, że mediom w kwestii przepisów o ruchu drogowym wolno nieco więcej.

 

Przekonanie takie nie ma jednak żadnego oparcia w prawie, bowiem wozy transmisyjne, czy pojazdy oznakowane logotypami mediów nie są w żaden sposób uprzywilejowane.

 

 

Odstępstwa, ale pod szczególnymi warunkami

Są wydarzenia, gdy wjazd lub zaparkowanie wozu transmisyjnego w miejscu niedozwolonym jest konieczne, aby móc zrelacjonować dane wydarzenie, czy np. protest. Zarządca dróg ZDMiKP informuje nas, że przewidziano na to specjalną procedurę - My odnosimy się do przedmiotowego wniosku, w zależności jakiego miejsca dotyczy oraz konkretnej sytuacji. Wydajemy takie zezwolenie, wskazując odkładnie miejsce gdzie można zaparkować i na jak długo – tłumacz Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

 

Jak udało nam się ustalić, na wtorek 16 lutego Radio PiK nie wnioskowało o zgodę na parkowanie na chodniku przy Wełnianym Rynku.

 

,,przeznaczony jest do wykonywania specjalnych funkcji"

Zaparkowany na chodniku samochód Polskiego Radia PiK zainteresował patrol Straży Miejskiej - W dniu 16 lutego 2021 roku około godz. 9:15 strażnicy miejscy zauważyli pojazd, zaparkowany na chodniku bez zachowania 1,5 metra dla ruchu pieszych oraz w obrębie skrzyżowana ul. Długiej i Wełniany Rynek. W związku z tym patrol podjął interwencję, podczas której kierujący oświadczył, iż zaparkował w tym miejscu pojazd zarejestrowany jako specjalny. Powołując się na ustawę Prawo o ruchu drogowym kierowca dodał, że pojazd ten przeznaczony jest do wykonywania specjalnych funkcji i w związku z tym może w tym miejscu parkować – informuje nas st. insp. Arkadiusz Bereszyński, z bydgoskiej Straży Miejskiej. Takie tłumaczenie spotkało się jednak z wątpliwościami funkcjonariuszy - Z uwagi na wątpliwości strażników w tym względzie, odstąpili oni od dalszych czynności na miejscu zdarzenia i przekazali sprawę do kontynuacji przez Referat Wykroczeń Straży Miejskiej, który w tej sprawie prowadził będzie dalsze czynności wyjaśniające.

 

W ustawie o ruchu drogowym nie przewiduje się odstępstw od przestrzegania zasad ogólnych ruchu drogowego dla pojazdów specjalnych. Prawo do tego mają jedynie pojazdy uprzywilejowane, których definicja przedstawia się w sposób następujący - pojazd wysyłający sygnały świetlne wpostaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe ozmiennym tonie, jadący zwłączonymi światłami mijania lub drogowymi. Oznacza to, że np. radiowóz policyjny w momencie, gdy nie ma włączonych sygnałów, nie ma statusu pojazdu uprzywilejowane. Artykuł 53 ustawy o ruchu drogowym wymienia ponadto jakie pojazdy mogą mieć status uprzywilejowanych, na tej liście nie ma jednak nic o wozach transmisyjnych.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu