Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTwórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos

Twórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 grudzień 2020 11:03
Twórca ,,majteczek w kropeczki” dostał trzy razy większe wsparcie od Opery Nova. Sejmik zabrał głos Fot: Paweł Zielke

W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraził rozczarowanie podziałem funduszu na wsparcie kultury w czasie pandemii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbardziej wyrazistym przykładem jest przyznanie twórcy disko polo Bayer Full prawie 600 tys. zł, gdy Opera Nova uzyskała tylko około 200 tys. wsparcia. Wiele gminnych instytucji kultury nie załapało się jednak na żadne wsparcie.

Całkowite pominięcie w gronie interesariuszy programu FWK takich instytucji, jak działające lokalnie i regionalnie centra kultury, w których pracuje cała rzesza wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się kreowaniem i realizacją interdyscyplinarnych projektów jest wyjątkowo niesprawiedliwe. Są to najczęściej instytucje prowadzone przez samorządy lokalne i wojewódzkie, ale realizujące przedsięwzięcia o absolutnie ponadlokalnym

(regionalnym) charakterze–ich działania w czasie pandemii stanowią istotne wsparcie (także finansowe) dla wszystkich polskich artystów – czytamy w stanowisku - Radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego apelują o bardziej rozważne dobieranie kryteriów przyznawanej przez MKDNiS pomocy dla artystów, organizacji i instytucji sektora kultury, ale także –a może przede wszystkim –o rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z tej pomocy.

 

Z powodu obowiązujących obostrzeń instytucje kultury nie mogą działać lokalnie. Jak przyznał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, inicjatywa zabrania przez Samorząd Województwa głosu wyszła po prośbach Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Na sesji pojawiły się ze strony radnych opozycji głosy, iż państwa nie stać, aby każdemu dawać wsparcie według potrzeb. W odpowiedzi wicemarszałek Ostrowski wyjaśnił, że to stanowisko to także odniesienie do tego, że duże wsparcie otrzymały takie zespoły jak Bayer Full, a znacznie więcej niż chociażby Opera Nova.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu