Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał firmą

Pesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał firmą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 październik 2020 00:10
Pesa zakończyła realizację kontraktu, który zachwiał  firmą Fot: PESA

Ostatnie lata to dla bydgoskiej PESA okres niepewności o przyszłość, którego punktem kulminacyjnym było przejęcie zakładu przez Polski Fundusz Rozwoju. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy były perturbacje wokół zamówienia dla Deutsche Bahn. We wtorek do Niemiec pojechały ostatnie pociągi z tego kontraktu.


- To był jeden z najtrudniejszych kontraktów z jakim PESA miała okazję się zmierzyć. Rynek niemiecki jest najbardziej wymagającym rynkiem kolejowym w Europie. Współpraca z DB była wyzwaniem, nie mieliśmy doświadczenia pracy z tak wymagającym partnerem. W realizacji tego kontraktu były lepsze i gorsze momenty, ale nie poddaliśmy się. Wszystkie pojazdy dostarczyliśmy w uzgodnionym terminie pomimo panującej pandemii. To sukces całego zespołu, w ten projekt zaangażowanych było kilkaset osób - im wszystkim należą się podziękowania i gratulacje.” - powiedział Jacek Niedziela, Kierownik Kontraktu DB w Pesa Bydgoszcz SA

 

 

Niemcy zamówili 72 pociągi Pesa Link, w różnych konfiguracjach. Zamówienie zawarto we wrześniu 2012 roku, produkowany przez Pesa pociąg dopiero 30 maja 2018 roku uzyskał homologację. To właśnie trudności z uzyskaniem homologacji na rynek niemiecki, były głównym utrudnieniem. Pesa uzyskując homologację stała się pierwszą polską firmą produkującą tabor kolejowy, która uzyskała takie dopuszczenie na wymagający niemiecki rynek.

 

Pesa ma szansę rok 2020 zamknąć z bilansem dodatnim, po raz pierwszy od kilku lat. Więcej o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa pisaliśmy wczoraj - W 2019 roku PESA odnotowała 0,5 mld straty. Ten rok może przynieść pierwszy raz od wielu lat dodatni bilans

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu