Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 lipiec 2020 18:59
Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej Fot: CC0 by Pit1233

W XIX przy dzisiejszej ulicy Deszczowej zbudowano okazały gmach jako siedzibę Pruskiej Kolei Wschodniej. Od 2012 większościowym właścicielem obiektu jest Miasto Bydgoszcz – obiekt w dużej mierze jest nieużytkowany, a generuje koszty. Dzisiaj informacje o tym obiekcie przedstawiali na sesji Rady Miasta przedstawiciele prezydenta, na wniosek radnych PiS.

 

W 2012 roku budynek postanowił przejąć bydgoski samorząd od PKP, które zresztą od dłuższego czasu było zainteresowane jego zbyciem. Od samego początku Rada Miasta zakładała przekazanie go następnie w darowiźnie Collegium Medicum UMK, które zainteresowane było utworzeniem nowych kierunków, w tym stomatologii. Wówczas radnymi kierowała chęć wzmacniania CM UMK w Bydgoszczy. Mniej niż 1/4 obiektu wykorzystuje prywatna przychodnia. Darowiznę CM UMK przekazano w 2013 roku.

 

Na przełomie 2017 i 2018 roku uczelnia zwróciła darowiznę, bowiem nie było możliwości wykorzystania darowizny zgodnie z zakładanym celem. Jak była mowa na sesji – Ministerstwo Zdrowia miało ocenić kierunek działań negatywnie. Przed dwoma laty wskazywano również na problem, że część obiektu wykorzystuje po decyzji Sejmiku Województwa prywatna przychodnia, co mogło utrudniać zagospodarowanie obiektu na cele uczelniane. Zapewne dokładnie nie dowiemy się dlaczego CM UMK nie wykorzystało budynku, ale tamta koncepcja jaka kierowała radnymi w 2012 roku upadła.

 

Od 2018 roku budynkiem zarządza ADM, co do czerwca bieżącego miasta kosztowało miasto ponad 1 mln zł, w tym koszty remontów bieżących.

 

Prezydent skierował do 6 instytucji państwowych – w tym Archiwum Państwowego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Obrony Narodowej ofertę, że obiekt może być wykorzystany przez instytucje państwowe. Jak się jednak dowiadujemy, nie pojawiło się jednak żadne zainteresowanie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu