Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWójt Białych Błot bez wotum zaufania i absolutorium. Radni mogą chcieć go odwołać

Wójt Białych Błot bez wotum zaufania i absolutorium. Radni mogą chcieć go odwołać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 czerwiec 2020 21:22

We wtorek Rada Gminy Białe Błota podejmowała jedne z najważniejszych uchwał w roku, ich treść nie jest korzystna dla wójta Białych Błota Dariusza Fundatora, który drugi rok z rzędu nie otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania. Otwiera to drogę radnym do podjęcia w przyszłości uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie usunięcia wójta z urzędu przed upływem kadencji.

Komisja Rewizyjna uchwałę rekomendującą nieudzielenie wójtowi Dariuszowi Fundatorowi absolutorium przyjęła już w maju, stąd też było wiadomo od jakiegoś czasu, że będzie to dla wójta trudna sesja. Główne zarzuty do wójta to podjęcie bez konsultacji z radnymi decyzji o nieodwoływaniu się od niekorzystnego dla gminy wyroku sądu w sporze z Rejonowym Zarządem Infrastruktury, radni zarzucali też błędy w ewidencjonowaniu wykorzystania samochodów służbowych.

 

- Gdybyśmy tę sprawę zamknęli w 2013 to nie było by odsetek, a na pewno nie tak wysokim. Takie postawienie sprawy otwiera nam nową kartę – bronił swojej decyzji o zakończeniu sporu z RZI wójt Dariusz Fundator. Urząd Gminy prezentował z kolei opinie prawne zarzucające błędy Komisji Rewizyjnej w rekomendowaniu uchwały za nie udzialeniem absolutorium - To nie jest tak, że podejmujecie swobodnie decyzje – przypominał na wtorkowym posiedzeniu mecenas Maciej Dalka - Przy udzielaniu bądź nieudzielaniu absolutorium musicie działać w granicy prawa.

 

- My znamy procedury, jeżeli popełnimy błędy, to za nie odpowiemy – odniósł się do wystąpienia mecenasa radny Łukasz Wyszomirski.

 

Można w pojawiające się wzajemnie zarzuty wchodzić głębiej, ale wtorkowa sesja była w praktyce plebiscytem siły przebicia wójta w Radzie Miejskiej. Za nieudzielaniem absolutorium było aż 16 radnych, przeciw głosowało tylko 4. Również 16 radnych było przeciwko udzielaniu wójtowi wotum zaufania.

 

- Musiał pan zdawać sprawę, że w kadencji będą nie tylko osoby poklepujące po plecach i klaskające, gdy pana zobaczą, ale takie które powiedzą wprost co im się nie podoba – przypominał w dyskusji wójtowi, radny Sławomir Ruge - Główne pana błędy to jest wytwarzanie atmosfery konfliktu pana zresztą rady. Ludzie to widzą i po wyciągnięciu wniosków stwierdzają, że nie jest pan krystaliczny jak pokazuje się w mediach.

 

Wtorkowa sesja odbywała się w formie, którą można nazwać hybrydową. Została zwołana w trybie zdalnym, ale większość radnych przybyła na miejsce odbywania się sesji, tylko kilku radnych łączyło się zdalnie.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte

  Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w sobotę, w niedzielę (Wszystkich Świętych), oraz w poniedziałek (dzień zaduszny) wszystkie nekropolie w Polsce będą zamknięte. Ma to związek z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

 • GIS apeluje o rozważenie innych form protestów

  Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii; zwracam się do uczestników protestów o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów niż zgromadzenia – przekazał w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

  Etykiety: covid19 aborcja

Wiadomości z regionu