Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Tylko dobrowolność ma sens

Bruski: Tylko dobrowolność ma sens

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 maj 2020 13:24

Prace nad Strategią Rozwoju Województwa z powodu koronawirusa się nieco opóźnią, dość krytycznie dążenie do zapisów o budowaniu metropolii bydgosko-toruńskiej odniósł się na dzisiejszej sesji zdalnej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Jego krytyczne stanowisko w tym zakresie poparła Rada Miasta Bydgoszczy, poprzez przyjęcie konkretnego stanowiska.

Prezydent Rafał Bruski jednocześnie wskazywał, że w nowej wojewódzkie strategii powinien być zapisany ZIT oparty o Bydgoszcz i samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Taki jest też główny wydźwięk stanowiska przyjętego przez Radę Miasta Bydgoszczy przyjętym niemal jednogłośnie (wstrzymał się tylko radny Krystian Frelichowski) . W obecnej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 (w praktyce do 2023 roku) zapisany mamy ZIT bydgosko-toruński, który jest w Bydgoszczy odbierany jako narzucony nam ,,na siłę”

 

- Tylko dobrowolność ma sens – podkreślał w dyskusji prezydent Rafał Bruski - Z gminami z powiatu toruńskiego mamy zero podpisanych umów. Jest to tylko na papierze bycie razem. Są to wspaniali samorządowcy, ale na pytanie co możemy zrobić wspólnie to nie ma na to pomysłów i nie będzie.

 

- Zdanie bydgoszczan i środowisk zabierających głos w dyskusji jest pomijane w zakresie dotyczącej współpracy terytorialnej – wyraził ubolewanie nad trybem prac nad dokumentami strategicznymi Samorządu Województwa, prezydent Rafał Bruski. Na dzisiejszą sesję Rady Miasta zaproszony był marszałek Piotr Całbecki, który z zaproszenia nie skorzystał - Samorząd Województwa nigdy nie rozliczył się z celów poprzedniej strategii – tj. Silna Metropolia. Z tego widzę to nic nie udało się zrealizować - podkreślał prezydent - Dla pana marszałka to jest już czwarta kadencja, dlatego jak rozmawiamy to pytam go, dlaczego tak usilnie do tego dąży.


Prezydent poinformował, że główny argument strony toruńskiej, to lepsza pozycja Metropolii Bydgosko-Toruńskiej w statystykach niż samej Metropolii Bydgoskiej - Statystyka nie jest celem życia. Celem życia naszym samorządów powinna być poprawianie jakości życia – ocenia prezydent Rafał Bruski - Jeżeli ktoś się nadal upiera, a widzę, że marszałek Piotr Całbecki robi to czwartą kadencję, to pytam dlaczego nic się w tym nie realizuje? Te dwa miasta nigdy się do siebie nie zbliżą, bo są przeszkody naturalne.

 

Prezydent poinformował, że stanowisko o potrzebie utworzenia ZIT opartego o Bydgoszcz, bez Torunia, poparły na początku maja wszystkie samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Prezydent poinformował, że trwają w tym stowarzyszeniu prace nad opracowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – SUMP, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Komisją Europejską.

 

W czasie tej dyskusji prezydent Rafał Bruski przyznał, że poparł w 2014 roku ZIT bydgosko-toruński, bowiem zagroziła mu ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska, że w przeciwnym wypadku nie powstałby żaden ZIT w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu