Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo 15 latach Białe Błota kończą spór z RZI

Po 15 latach Białe Błota kończą spór z RZI

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 maj 2020 00:31

Od 2005 roku linia orzecznicza wskazywała, że Regionalne Zarządy Infrastruktury nie są płatnikami podatku od nieruchomości na terenach wykorzystywanych przez lotniska. Z tego tytułu od RZI opłaty pobierała Bydgoszcz i Białe Błota. O ile bydgoski samorząd dość szybko się dogadał z RZI, to Białe Błota rządzone przez kilku wójtów toczyły spory sądowe. Wójt Dariusz Fundator postanowił je zakończyć.

 

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że Białe Błota przegrały proces i zgodnie z wyrokiem za lata 2005-2007 muszą zapłacić ponad 1,7 mln zł nadpłaconego przez RZI podatku oraz inne koszty administracyjne. We wtorek wójt Dariusz Fundator zapowiedział, że gmina od tego wyroku się nie odwoła, jednocześnie dość krytycznie ocenił toczenie przez swoich poprzedników sporu, który od kilu lat z punktu widzenia gminy wydaje się przegrany. Wniesienie apelacji kosztowałoby około 100 tys. zł, natomiast każde kolejne 6 miesięcy toczenia tego sporu przekładać będzie się na około 200 tys. zł dodatkowych odsetek.

 

Radca prawny obsługujący Białe Błota nie krył zdziwienia, iż przez lata sporu nie tworzono rezerwy finansowej, która pozwoliłaby w przypadku przegranej na pokrycie zobowiązań. Dopiero subkonto, na które wpływały pieniądze z RZI założono w 2012 roku. Stąd też spór o lata 2012-2016 rozstrzygnięto poprzez zwrot środków z subkonta RZI. Według wójta poza okres po 2012 roku zwrócono RZI prawie 10 mln zł.

 

- Ważne jest, aby w miarę możliwości prowadzić sprawy tak, abyśmy mogli naszą przyszłość mogli planować bez zobowiązań, które są już za nami. Bez zobowiązań, które mogą po wielu latach uderzyć nas źle prowadzonymi sprawami sądowymi – ocenił wójt Dariusz Fundator.

 

Podjęte decyzje mają na celu raz na zawsze zamknąć ten ciągnący się przez 15 lat spór.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

 • Chory na COVID-19 uciekł ze szpitala

  Dzisiaj wyszła na jaw informacja, że bydgoszczanin, który ze stwierdzonym COVID-19 przebywał na leczeniu w Szpitalu Regionalnym w Grudziądzu, uciekł z placówki i wrócił do Bydgoszczy. Mężczyzna został dość szybko zatrzymany przez policję, za narażenie osób postronnych na zachorowanie z powodu swojej głupoty odpowie przed sądem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu