Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNoc Toalet bydgoskim akcentem nocy muzealnej

Noc Toalet bydgoskim akcentem nocy muzealnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 maj 2020 21:29

Dzisiaj przypada Europejska Noc Muzeów, w Bydgoszczy pierwszy raz od wielu lat obchodzona jedynie symbolicznie, bowiem większość placówek muzealnych nie wróciła ze stanu lockdownu epidemicznemu. Wartym odnotowania akcentem jest Toaletowa Noc Muzeów zorganizowana przez Muzeum Mydła i Historii Brudu.

 

Istotnym elementem reaktywacji działania muzeów jest zapewnienie warunków sanitarnych, w przypadku Muzeum Mydła tematyka ta jest ujęta w nazwie. Poza ograniczonymi grupami, obowiązkowymi maskami, konieczne było też umycie rąk na wejściu. Tematem przewodnim była problematyka znana od początku ludzkości czyli związana z wydalaniem, którą w różny sposób na przestrzeni dziejów próbowano rozwiązać. Uczestnicy mogli posłuchać jak z problemem radzono sobie przez różne epoki historyczne. Muzeum Mydła i Historii Brudu zadbało o rekwizyty i stroje z różnych epok. Chętnych przez te kilka sobotnich godzin nie brakowało.

 

Można powiedzieć zatem, że choć skromnie, ale Europejska Noc Muzeów w 2020 roku w Bydgoszczy się odbyła. Muzeum Mydła i Historii Brudu z zachowaniem sanitarnych rygorów przyjmuje gości codziennie.

 

Tak natomiast Bydgoszcz tętniła przed rokiem:

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu