Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Przy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 maj 2020 00:17

Na przełomie XI i XII wieku północną granicę Polski tworzyły trzy grody – Wyszogród (Fordon) – Pawłówek – Nakło. Po Pawłówku pozostało bardzo niewiele, również niewiele wiemy o jego losach. Jedyne co dzisiaj pozostało to uwarunkowania terenu oparte o zachodnie umocnienia. Tak prezentują się one na ujęciach lotniczych.

Grodzisko w Pawłówku powstało w XI wieku, zostało natomiast zniszczone w XII wieku, co jest główną przyczyną małej wiedzy na jego temat. Najpopularniejsza hipoteza głosi, że gród został zniszczony w trakcie wojny Bolesława Krzywoustego z Pomorzanami w latach 1113-1116. Przypadkowego okrycia pozostałości po grodzisku dokonali mieszkańcy okolic w XVIII wieku, wtedy też przeprowadzano amatorskie badania. Na początku I wojny światowej w czasie budowy okopów pozostałości umocnień grodziska zostały poważnie uszkodzone. W latach 2009-2010 archeolodzy z UMK przeprowadzili badania ratownicze, w trakcie których odnaleziono i udokomentowano około 130 obiektów o wartości kulturowej - Dane, którymi na tym etapie prac dysponujemy, pozwalają przypuszczać, że miejsce to pełniło istotną rolę na pograniczu kujawsko-pomorskim w okresie wczesnego średniowiecza – napisano w podsumowaniu badań.

 

 

 

Patrząc z punktu widzenia dzisiejszego zagospodarowania, pozostałości grodziska to obszar pomiędzy stacją benzynową i torami kolejowymi. Obok budowany jest obecnie duży węzeł drogi ekspresowej S-5 Pawłówek, który łączyć będzie się z ulicą Grunwaldzką przebiegającą przez Bydgoszczy.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu