Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Od 6 maja rozpoczną się odbiory zastępcze

Bruski: Od 6 maja rozpoczną się odbiory zastępcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 kwiecień 2020 11:54

Jeżeli w ciągu tygodnia firma Komunalnik nie poprawi radykalnie sytuacji odpadowej w obsługiwanych przez siebie sektorach, to ratusz zleci wykonanie odbiorów zastępczych miejskiej firmie ProNatura. Taka zapowiedź z ust prezydenta Rafała Bruskiego padła na dzisiejszej sesji Rady Miasta, która odbywa się w formie zdalnej.

 

Jeżeli nie będzie widać dalej poprawy, to 17 maja ratusz rozpocznie procedurę wypowiedzenia umowy. Na obradach gości Michał Dąbrowski prezes firmy Komunalnik, który zapowiadał, że jego firma planuje rozwiązać wszystkie problemy do końca czerwca. Radni ponad podziałami skomentowali, że kolejny miesiąc w takim chaosie jest nieakceptowalny. Dąbrowski radykalną poprawę zapowiedział już na początku maja. Od jutra mają funkcjonować trzy infolinie, bowiem jeden z głównych zarzutów to brak komunikacji Komunalnika z mieszkańcami, który wyrażał również zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

COVID-19 i współpraca z Remondisem

Sztybel poinformował, że zaproponował firmie Komunalnik i firmie Remondis, która obsługiwała te sektory do końca marca spotkanie robocze, w celu sprawnej zmiany wykonawcy. Zdaniem zastępcy prezydenta takim spotkaniem nie był zainteresowany Remondis. Sztybel uderzył się też w pierś, iż ratusz zgodził się na szybsze zabranie pojemników przez Remodis, przez co odpady nie były już odbierane w ostatnim tygodniu marca.

 

Z kolei prezes Dąbrowski wskazywał na to, że Remondis nierzetelnie przekazał klucze do wiat śmietnikowych, które były źle opisane, co sprawiło nowej firmie problemy. Dodatkowo Dąbrowski uważa, że baza danych odbiorców przekazana przez poprzednią firmę też była nieprzygotowana zbyt rzetelnie. Głównym powodem problemów ma być epidemia koronawirusa. Pojemniki Komunalnik kupował bowiem z Niemiec, gdzie wirus ograniczył ich produkcję, ponadto w jednej z firm podwykonawczych stwierdzono zachorowanie pracownika na COVID-19, co wymusiło wprowadzenie kwarantanny. Dodatkowym utrudnieniem było zamkniecie granic, przez pojemniki musiały stać przez wiele godzin na granicach.

Radni opozycji pytali natomiast o zwolnienie opłat za odbiór odpadów w kwietniu, mieszkańców którzy dotknęła sytuacja. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że jeżeli z powodu nałożonych na Komunalnika kar, a takowe będą nakładane, w systemie odpadowym wystąpi nadwyżka pieniędzy, to wówczas można obniżyć opłatę dla wszystkich mieszkańców, czyli także sektorów obsługiwanych przez inne firmy.

 

Sesja on-line z małymi problemami

Jest to historyczna sesja Rady Miasta Bydgoszczy, bowiem pierwszy raz odbywa się w trybie zdalnym, pojedyncze osoby obecne są na sali sesyjnej, w tym prezydent i przewodnicząca Rady Monika Matowska-Gulczyńska.

 

Sesja rozpoczęła się kilka minut po godzinie 9, pojawiły się w trakcie dyskusji o gospodarce odpadami problemy techniczne, dłuższa przerwa w transmisji wystąpiła podczas wystąpienia klubowego radnego Marcina Lewandowskiego. Głosu w dyskusji nie mogła też zabrać radna Justyna Polasik, pomimo kilku prób użyczenia jej głosu, dopiero po blisko dwóch godzinach udało się nawiązać technicznie z nią połączenie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu