Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSanepid rekomenduje radnym odroczenie sesji Rady Miasta

Sanepid rekomenduje radnym odroczenie sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 marzec 2020 13:07

W piątek odbyć ma się marcowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy, która została zwołana wczoraj w nadzwyczajnej formie (sesje powinny zgodnie z regulaminem być zwoływane na 7 dni przed). Wczoraj negatywnie odbywanie sesji w tym tygodniu ocenił Państwowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

O opinie służb sanitarnych wystąpiła przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska-Gulczyńska, prosząc o rekomendacje w związku z zamiarem odbycia sesji. Ewa Chrzanowska pełniąca funkcję Inspektora Sanitarnego dla Miasta Bydgoszczy z uwagi na prognozowany wzrost zakażeń koronawirusem wyraziła rekomendację, aby sesję odroczyć na późniejszy termin.

 

Kluby negocjują

Od kilku dni w kuluarach prowadzone były rozmowy jak zorganizować sesję, aby stanowiła ona jak najmniejsze zagrożenia epidemiologiczne. Pojawił się w Koalicji Obywatelskiej postulat, aby na sesję przyszło tylko 16 radnych (minimalna liczba, aby obrady były prawomocne). Wymaga to jednak zachowania parytetu przez inne kluby, aby zachować parytet sił politycznych, jaki ma miejsce przy pełnej sali. Póki co ze strony PiS nie pojawiła się akceptacja dla tej formy, a nawet radni tej formacji mają wątpliwości.

 

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej uważa, że na sesje powinni przyjść radni poniżej 50 roku życia, bowiem osoby starszą najbardziej narażone na negatywne skutki koronawirusa. Polemikę z nim w mediach społecznościowych wyraził jego klubowy kolega prof. Maciej Świątkowski, mający już za sobą 70., w którego opinii większą troską należy otoczyć kobiety będące matkami.

 

Spór o porządek

Z założenia sesja miała być poświęcona tylko uchwała najbardziej pilnym, których uchwalenie jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania miasta. Zdaniem przewodniczącego klubu PiS Jarosława Wenderlicha podejmowanie uchwały o zasadach odholowywania statków, nie jest w tym momencie najpilniejsze. Wenderlich wskazuje brak uchwał dotyczących zagrożenia koronawirusem, w jego opinii w porządku powinien znaleźć się dodatkowo projekt w sprawie wstrzymania na czas zagrożenia pandemią pobierania opłat za parkowanie, aby zachęcić do unikania komunikacji zbiorowej, będącej formą poruszania się podwyższonego ryzyka epidemiologicznego. Takie decyzje podjął już m.in. Kraków i Gdynia.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu