Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 75 lat świątynia czekała na wykończenie

Przez 75 lat świątynia czekała na wykończenie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 luty 2020 07:27

Przejeżdżający przez Węzeł Zachodni oraz mieszkańcy Czyżkówka od kilku tygodni mogą obserwować jak zmienia się wygląd wieży parafii pw. Świętego Antoniego z Padwy. Na wieży kościelnej pojawiają się z każdej ze stron zegary, natomiast jej konstrukcja jest tynkowana. W stanie surowym kościół przetrwał ponad 70 lat.

Projektantem świątyni był architekt Stefan Cybichowski. Budowa kościoła rozpoczęła się niedługo po ustanowieniu przez prymasa Augusta Hlonda parafii, co miało miejsce w 1933 roku. Prace budowlane ruszyły na dobre przed wojną i zostały przez jej wybuch wstrzymane. Po wojnie naprawiono zniszczenia i rozpoczęto użytkowanie kościoła, ale całościowo świątyni nie ukończono.

 

Jak się przyjrzymy wieży to zauważymy na niej ślady uszkodzeń dokonanych przez ostrzał artyleryjski.

 

 

Kilka miesięcy temu rozpoczął się remont dachu, wraz z wykończeniem elewacji według zamierzeń bliskich projektowi architekta Cybichowskiego. Wartość prowadzone projektu to 650 tys. zł, Miasto Bydgoszcz wsparło je dotacją o wartości 40 tys. zł. Zegar pierwotnie nie znajdował się w przedwojennym projekcie.

 

Widok na Rondo Maczka - zdjęcie z 2018 roku.

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu