Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Brzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 luty 2020 14:56

Dokładnie 101 lat temu – 16 lutego 1919 roku – został podpisany rozejm w Trewirze, zawieszający walki toczące się w ramach Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj w naszym regionie odbyły się uroczystości pod pomnikiem mauzoleum, kryjącym szczątki 19 powstańców poległych podczas bitwy pod Brzozą. Dzisiaj świętowano również 100. rocznicę powrotu naszego regionu do Polski.

Dla społeczności Brzozy szczególnie ważnym wydarzeniem jest wspomniana bitwa pod Brzozą, która rozegrała się w dniach 19 i 20 stycznia 1919 roku. Były to walki Powstania Wielkopolskiego toczące się już bardzo blisko Bydgoszczy. Początkowe sukcesy powstańców zniweczyło włączenie do walki przez Niemców pociągu pancernego.

 

Nad okazałym grobem powstańców, przed którym powstał plac apelowy, odbyły się w niedzielę gminne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli społeczności lokalnej. Złożono wiązanki kwiatów, a później odśpiewano Rotę. W dalszej części odbyła się Msza Święta. Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek mówił, że za mało mówi się o dobru, a to, że mieszkańcy Brzozy o Powstaniu Wielkopolskim pamiętają w sposób szczególny, to jest właśnie wyraz tego dobra.

 

Na zdjęciu kwiaty składa syn powstańca Józefa Grubczyńskiego

 

 

Brzoza i Bydgoszcz na powrót do Polski musiały poczekać aż do stycznia 1920 roku. W okresie pomiędzy 10 stycznia, gdy w życie weszły ustalenia Traktatu Wersalskiego do 10 lutego nastąpiło przyłączanie ziem Wielkopolski i Pomorza do Macierzy. 20 stycznia do Polski wróciła też Brzoza, 100. rocznicy tego wydarzenia, były również poświęcone dzisiejsze uroczystości.

 

Udało nam się odnaleźć w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zdjęcie z odsłonięcia pomnika mauzoleum w Brzozie, co miało miejsce w 1938 roku:

Sygnatura: 1-R-437

 

Jak wiemy – po wybuchu II wojny światowej mogiła została zniszczona. Dopiero kilka lat temu, dokładnie w 2012 roku, udało się społeczności gminy Nowa Wieś Wielka odbudować pomnik.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu