Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Brzoza świętowała powrót do Polski i zakończenie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 luty 2020 14:56

Dokładnie 101 lat temu – 16 lutego 1919 roku – został podpisany rozejm w Trewirze, zawieszający walki toczące się w ramach Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj w naszym regionie odbyły się uroczystości pod pomnikiem mauzoleum, kryjącym szczątki 19 powstańców poległych podczas bitwy pod Brzozą. Dzisiaj świętowano również 100. rocznicę powrotu naszego regionu do Polski.

Dla społeczności Brzozy szczególnie ważnym wydarzeniem jest wspomniana bitwa pod Brzozą, która rozegrała się w dniach 19 i 20 stycznia 1919 roku. Były to walki Powstania Wielkopolskiego toczące się już bardzo blisko Bydgoszczy. Początkowe sukcesy powstańców zniweczyło włączenie do walki przez Niemców pociągu pancernego.

 

Nad okazałym grobem powstańców, przed którym powstał plac apelowy, odbyły się w niedzielę gminne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli społeczności lokalnej. Złożono wiązanki kwiatów, a później odśpiewano Rotę. W dalszej części odbyła się Msza Święta. Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek mówił, że za mało mówi się o dobru, a to, że mieszkańcy Brzozy o Powstaniu Wielkopolskim pamiętają w sposób szczególny, to jest właśnie wyraz tego dobra.

 

Na zdjęciu kwiaty składa syn powstańca Józefa Grubczyńskiego

 

 

Brzoza i Bydgoszcz na powrót do Polski musiały poczekać aż do stycznia 1920 roku. W okresie pomiędzy 10 stycznia, gdy w życie weszły ustalenia Traktatu Wersalskiego do 10 lutego nastąpiło przyłączanie ziem Wielkopolski i Pomorza do Macierzy. 20 stycznia do Polski wróciła też Brzoza, 100. rocznicy tego wydarzenia, były również poświęcone dzisiejsze uroczystości.

 

Udało nam się odnaleźć w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zdjęcie z odsłonięcia pomnika mauzoleum w Brzozie, co miało miejsce w 1938 roku:

Sygnatura: 1-R-437

 

Jak wiemy – po wybuchu II wojny światowej mogiła została zniszczona. Dopiero kilka lat temu, dokładnie w 2012 roku, udało się społeczności gminy Nowa Wieś Wielka odbudować pomnik.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu