Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie złożyli poprawki do budżetu państwa za ponad 6 mld zł

Posłowie złożyli poprawki do budżetu państwa za ponad 6 mld zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 luty 2020 16:17

Zabezpieczenie środków na budowę drogi S-10 oraz środków na rekultywację terenów po dawnym Zachemie – to główne poprawki do budżetu państwa na 2020 rok złożone przez posłów Iwonę Kozłowską i posła Pawła Olszewskiego. Wszystkie ich poprawki zostały odrzucone przez Komisję Finansów Publicznych w ubiegły czwartek.

 

Na początku należy wyjaśnić procedurę pracy nad ustawą budżetową. Nieprzyjęcie przez komisję finansów poprawki nie oznacza jej całkowitego odrzucenia, może być ona głosowana podczas  posiedzenia plenarnego jako wniosek mniejszości. Praktyka pokazuje, iż poprawki bez poparcia komisji mają jednak małe szanse na przegłosowanie.

 

Posłowie Olszewski i Kozłowska zwrócili się do lokalnych posłów PiS, aby wsparli te poprawki, bowiem dotyczą one kwestii, które obiecywać mieli w kampanii wyborczej – W moim przekonaniu głównym winowajcą tego, że te poprawki nie zyskały akceptacji jest minister Schreiber, będąc Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów – mówił poseł Paweł Olszewski.

 

Poprawki dotyczące S-10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń i Zachemu są głównymi, bowiem pierwsza warta jest 3 mld zł, druga natomiast 2 mld zł – Dzisiaj posłowie PiS mieli okazję zabezpieczyć środki, które nie powalają, bowiem więcej dostał Jacek Kurski na swoją propagandową telewizję, niż jest potrzebne na tą inwestycje.

 

Olszewski po raz kolejny wyraził brak wiary w planowany model sfinansowania odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, co zresztą kilka tygodni temu wyraziła też posłanka PiS Ewa Kozanecka.

 

Pozostałe poprawki to 30 mln zł na dalszą rewitalizację Brdy, 800 mln zł na przebudowę drogi krajowej nr 80, czyli modernizację trasy W-Z, 52 mln zł na halę lekkoatletyczną na Zawiszy, 80 mln zł na budowę IV kręgu Opery Nova, 165 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej, 150 mln zł na remont śluz wzdłuż drogi wodnej E70 oraz 5 mln zł na opracowanie nowej koncepcji przebiegu drogi krajowej nr 25 na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Sępólno Krajeńskie oraz 290 mln zł (w perspektywie wieloletniej) na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Poprawka dotycząca rozbudowy Opery Nova zakłada odebranie dofinansowania dla budowy centrum kongresowego w Toruniu.

 

Zdaniem ministra Łukasza Schreibera budową kampusu Akademii Muzycznej znajduje się w projekcie budżetu. Poseł Olszewski pytany o tę opinie ministra zapytał, gdzie jest to dokładnie zapisane. Podczas ostatniej wizyty w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie finansowania hali lekkoatletycznej na Zawiszy do 25 mln zł, z poprawki posłów PO wynika, że oczekują oni jednak jeszcze dwukrotnie wyższego finansowania.

 

Swoje poprawki budżetowe składał też poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, jedna z nich dotyczyła również drogi ekspresowej S-10, była również poprawka w sprawie Zachemu. Poprawki Gawkowskiego również nie zyskały aprobaty Komisji Finansów Publicznych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP
  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu