Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 listopad 2019 11:58
Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału Fot: Kancelaria Senatu

Do tej pory Senat znajdował się w polskim parlamentaryzmie w cieniu Sejmu. Rozstrzygnięcia wyborcze i wybór na marszałka przedstawiciela opozycji sprawia, że w najbliższych latach Senat może odgrywać dość istotną rolę w stanowieniu prawa w Polsce. Rozmawiamy z bydgoskim senatorem Andrzejem Kobiakiem.

 

W kampanii wyborczej senator Andrzej Kobiak zapowiedział przygotowanie w nowej kadencji trzech projektów ustaw - Myślę, że jedną z pierwszych decyzji klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, czyli Koalicji Obywatelskiej, będzie podjecie decyzji o powołaniu specjalnego zespołu prawników, którzy będą pomagali w pisaniu ustaw. Te ustawy, które zapowiadałem, będę chciał doprowadzić do finału, czyli do złożenia projektu i przegłosowania przez Senat. Myślę, że w ciągu najbliższego roku.

 

Pierwsza ustawa zaproponowana przez senatora to stworzenie od postaw prawa dotyczącego zatrudniania osób niepełnosprawnych. Senator w kampanii wskazywał, że ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych nie nadążają za rozwojem gospodarczym, stąd też należy w nowej ustawie je powiązać chociażby z płacą minimalną. Druga propozycja senatora to tzw. pakiet samorządowy w Senacie, czyli utworzenie specjalnej Ławy Samorządowej, na której zasiadaliby przedstawiciele samorządów, aby mieli wpływ na tworzenie prawa, które bezpośrednio dotyczy samorządów. Senator chce również umożliwić przedsiębiorcom przekazywanie 1% podatku CIT na zakup dzieł sztuki bądź wspieranie działalności kulturalnej.

 

Kadencja została zainaugurowana we wtorek, podczas przemówienia w Sejmie prezydent RP Andrzej Duda apelował, aby język debaty w kolejnych latach nie był radykalny, aby spór odbywał się we wzajemnym poszanowaniu. O odniesienie się do tego apelu poprosiliśmy senatora Kobiaka - Marzę od samego początku, jak jestem w parlamencie, rzeczywiście wszelkie radykalizmy są szkodliwe - dialog to jest to co powinno nas łączyć, nawet jeżeli się różnimy w poglądach, to umiejętność rozmowy to jest rzecz najważniejsza. Parlament to miejsce, gdzie powinniśmy wymieniać się poglądami, nawet sprzecznymi, ale w sposób w taki jaki zasługuje na parlamentarzystę polskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu