Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 listopad 2019 11:58
Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału Fot: Kancelaria Senatu

Do tej pory Senat znajdował się w polskim parlamentaryzmie w cieniu Sejmu. Rozstrzygnięcia wyborcze i wybór na marszałka przedstawiciela opozycji sprawia, że w najbliższych latach Senat może odgrywać dość istotną rolę w stanowieniu prawa w Polsce. Rozmawiamy z bydgoskim senatorem Andrzejem Kobiakiem.

 

W kampanii wyborczej senator Andrzej Kobiak zapowiedział przygotowanie w nowej kadencji trzech projektów ustaw - Myślę, że jedną z pierwszych decyzji klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, czyli Koalicji Obywatelskiej, będzie podjecie decyzji o powołaniu specjalnego zespołu prawników, którzy będą pomagali w pisaniu ustaw. Te ustawy, które zapowiadałem, będę chciał doprowadzić do finału, czyli do złożenia projektu i przegłosowania przez Senat. Myślę, że w ciągu najbliższego roku.

 

Pierwsza ustawa zaproponowana przez senatora to stworzenie od postaw prawa dotyczącego zatrudniania osób niepełnosprawnych. Senator w kampanii wskazywał, że ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych nie nadążają za rozwojem gospodarczym, stąd też należy w nowej ustawie je powiązać chociażby z płacą minimalną. Druga propozycja senatora to tzw. pakiet samorządowy w Senacie, czyli utworzenie specjalnej Ławy Samorządowej, na której zasiadaliby przedstawiciele samorządów, aby mieli wpływ na tworzenie prawa, które bezpośrednio dotyczy samorządów. Senator chce również umożliwić przedsiębiorcom przekazywanie 1% podatku CIT na zakup dzieł sztuki bądź wspieranie działalności kulturalnej.

 

Kadencja została zainaugurowana we wtorek, podczas przemówienia w Sejmie prezydent RP Andrzej Duda apelował, aby język debaty w kolejnych latach nie był radykalny, aby spór odbywał się we wzajemnym poszanowaniu. O odniesienie się do tego apelu poprosiliśmy senatora Kobiaka - Marzę od samego początku, jak jestem w parlamencie, rzeczywiście wszelkie radykalizmy są szkodliwe - dialog to jest to co powinno nas łączyć, nawet jeżeli się różnimy w poglądach, to umiejętność rozmowy to jest rzecz najważniejsza. Parlament to miejsce, gdzie powinniśmy wymieniać się poglądami, nawet sprzecznymi, ale w sposób w taki jaki zasługuje na parlamentarzystę polskiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Dr Sutkowski: Przebieg trzeciej fali pandemii w 70-80% zależy od nas samych

    Pandemia koronawirusa narasta, trzecia fala się wznosi i na tej fali dryfujemy, patrząc z niepokojem w przyszłość - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Obecną sytuację w Polsce przyrównał do okrętu w czasie sztormu, gdzie niezbędna jest praca całej załogi.

    Etykiety: covid19
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Wiadomości z regionu