Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska

CPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 październik 2019 11:31
CPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska Fot: Bartosz Bieliński

Port Lotniczy w Lublinie opublikował raport ,,Centralny Port Komunikacyjny – analiza koncepcji”, w którym wskazywana jest obawa, że budowa CPK może stanowić zagrożenie dla portów regionalnych, w szczególności położonych tych najbliżej: Łodzi, Lublin i Bydgoszczy. Zdaniem Anny Midery z Portu Lotniczego w Łodzi, w Polsce brakuje strategii dla lotnictwa.

 

Taka strategia miałaby wskazać rolę portów regionalnych, w tym Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Główny argument za utworzeniem CPK to powoli ograniczające się możliwości związane z przepustowością lotniska na Okęciu w Warszawie. Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie w ciągu kilku miesięcy, stąd też jest czas aby się do nowej rzeczywistości przygotować. Optymistycznie jako termin oddania do użytku CPK wskazuje się na 2027 rok, ale może się to o kilka lat wydłużyć. Patrzymy bowiem w perspektywę daleko poza rozpoczynającą się kadencję parlamentu.

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln, przez co rok może zamknąć się w okolicach 50 mln (0,4 mln bydgoskiego lotniska, w sytuacji, gdy ponad 60% ruchu generują porty regionalne, wypada dość mało znacząco). Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że do 2028 roku polskie porty będą obsługiwać 74 mln pasażerów rocznice, przez co zapowiada się wzrost pasażerów na rynku. Początkowo CPK ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie (przy założeniu zamknięcia Okęcia), a docelowo mówi się nawet o 100 mln.

 

W raporcie wskazuje się na istotny dla przyszłości portów regionalnych rozwój infrastruktury. Jeżeli do 2030 roku uda się uruchomić tzw. Kolej Dużych Prędkości to będzie to na niekorzyść małych portów.

 

Bydgoskie lotnisko od dawna odczuwa konkurencję innych portów. Z Torunia do Gdańska można dojechać w podobnym czasie co do Bydgoszczy. Budowa KDP w bydgoski port uderzyć może poprzez odbieranie pasażerów z Włocławka i okolic, ale to jest już teraz teren w oddziaływaniu Modlina, którego przyszłość też jest niepewna. Budowa jest droga ekspresowa S-5, a to oznacza większą konkurencyjność lotniska w Poznaniu.

 

Wynika z tego rekomendacja, iż należy rozwijać dostępność komunikacyjną bydgoskiego lotniska. Przez co budowa linii kolejowej przebiegającej przez PLB z Trzcinca do Solca Kujawskiego może okazać się niezbędna, jeżeli bydgoskie lotnisko po 2030 roku ma działać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas