Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA pracuje nad pociągami z prędkością maksymalną 250 km/h [wizualizacja]

PESA pracuje nad pociągami z prędkością maksymalną 250 km/h [wizualizacja]

Napisane przez  Ł.R. / Rynek-Lotniczy.pl Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 wrzesień 2019 17:33
PESA pracuje nad pociągami z prędkością maksymalną 250 km/h [wizualizacja] Wizualizacja: PESA

O debacie poświęconej obsłudze kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego pisze portal rynek-lotniczy.pl. W tej debacie wstępne wizualizacje nowych pociągów przedstawiła PESA Bydgoszcz.

Na razie są to jednak wstępne dyskusje, bowiem jeszcze jednoznacznie nie określono kto będzie operatorem przewozów kolejowych. Zdaniem portalu najprawdopodobniej będzie to spółka PKP Intercity, ale decyzji na dzisiaj nie ma.

 

W przedsięwzięcie zaangażowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przedstawiło wstępne założenia dotyczące nowego taboru, który byłby dedykowany obsłudze Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pociągi mają mieć szkielet z aluminium lub innego, lekkiego materiału oraz móc osiągać prędkość maksymalną 250 km/h.

 

W debacie uczestniczył prezes PESA Bydgoszcz Krzysztof Sędzikowski, który wskazał, że dojść do takich parametrów polskie firmy mogą na dwie drogi – albo podobnie jak Francuzi doszli do TGV poprzez 10 letnią fazę projektowania, testowania i wdrażania, bądź szybszą drogą poprzez wejście we współpracę z parterem technologicznym co posiada już wiedzę i doświadczenia. PESA posiada już jednak wstępną wizualizację.

 

Wizualizacja: PESA

 

Projekt CPK patrząc całościowo może być dużą szansą dla PESA, nie oszukujmy się jednak, że musiałaby jednak uzyskać wsparciem na prace badawcze, chociażby przy współpracy ze wspomnianym NCBR.

 

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Baranowie, pomiędzy Warszawą i Łodzią. Pociągi projektowane na 250 km/h będą wymagały jednak nowej infrastruktury kolejowej. Dlatego pojawiła się koncepcja Kolei Dużych Prędkości, na razie opracowano ich potencjalny przebieg. Z Baranowa linia w kierunku północnym miałaby biec przez Włocławek i Grudziądz. Do Bydgoszczy od Włocławka pociągi jeździć miałyby zmodernizowaną do 200 km/h linią kolejową nr 18 przez Toruń (na całości trasy ten parametr będzie niemożliwy do osiągnięcia). Dalej planowane jest zbudowanie szybkiej linii do Piły. PKP PLK przygotowując studium dla modernizacji linii kolejowej nr 18 na odcinku Bydgoszcz – Nakło, rozważa osiągnięcie parametru 200 km/h.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu