Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTadeusz Mazowiecki patronem wiaduktu w ramach Trasy Uniwersyteckiej

Tadeusz Mazowiecki patronem wiaduktu w ramach Trasy Uniwersyteckiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2019 00:58
Tadeusz Mazowiecki patronem wiaduktu w ramach Trasy Uniwersyteckiej Fot: Bogusław Białas

Oddany kilka tygodni temu do użytku wiadukt, który przebiega na działce, na której mieścił się słynny w Bydgoszczy tartak, będzie miał swojego patrona. Wczoraj Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o nazwaniu go imieniem zmarłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Głosowanie poprzedziła gorąca kłótnia radnych.

 

Łącznie były właściwie trzy propozycje nazw. Wiadukt im. premiera Mazowieckiego zaproponował wraz z przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy Moniką Matowską-Gulczyńską, poseł Paweł Olszewski – Po wyborach czerwcowych 1989 roku został powołany Rząd Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera. 24 sierpnia 1989 roku w swoim expose Tadeusz Mazowiecki powiedział: „Jestem przekonany, że Polska może spełnić ważną rolę w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym Europy”. Tadeusz Mazowiecki dążył do tego, zarówno w okresie, kiedy pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów, ale także w trakcie późniejszej działalności. Historia jego życia pokazuje, iż działania w tym celu, w trudnym czasie przed faktyczną odbudową znaczenia Polski, podejmował na długo przed objęciem stanowiska Premiera – czytamy w uzasadnieniu.

 

W międzyczasie społecznicy Adam Goździewski wraz z Sebastianem Grysiakiem złożyli petycję, aby wiadukt ten nazwać imieniem zasłużonej polskiej lekkoatletyki Ireny Szewińskiej. Jak podkreślali, jest to propozycja apolityczna.

 

- Uważamy, że pani Irena Szewińska również powinna być uhonorowana – nawiązała na sesji do tej propozycji, przewodnicząca Matowska-Gulczyńska, ale na sesji wspierała dalej kandydaturę premiera Mazowieckiego.

 

Radny Jarosław Wenderlich w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zaproponował postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wieloletniego dyrektora polskiej rozgłośnie Radia Wolna Europa. Jak tłumaczył, kandydaturę tę proponował już w przeszłości, wówczas radni koalicji obiecali, że poprą ją przy kolejnej okazji. Za taką okazję Wenderlich uznał wczorajszą sesję Rady Miasta.

 

Gorąca dyskusja zaczęła się właściwie po wystąpieniu radnego Roberta Langowskiego z Nowoczesnej, który sugerował, że opozycja na siłę szuka możliwości, aby premiera Tadeusza Mazowieckiego zdyskredytować. Zaraz za nim wypowiedział się radny Marcin Lewandowski, który zarzucał byłemu premierowi walkę z Kościołem, a także sympatie do socjalizmu. Następnie radna Grażyna Szabelska negatywnie oceniła politykę ,,czerwonej kreski” premiera Mazowieckiego.


Wniosek radnego Wenderlicha, o zmianę uchwały, aby nadawała imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego w głosowaniu odrzucono w stosunku 7 do 17. Wcześniej padały zarzuty m.in. od radnej Elżbiety Rusielewicz, że PiS złożył wniosek w nieuczciwy sposób, bowiem poparcie dla kandydatury premiera Mazowieckiego (jego poparcie wymagało odrzucenie poprawki o Janie Nowaku-Jeziorańskim), może być w przestrzeni publicznej przedstawiane jako działanie przeciwko Nowakowi-Jeziorańskiemu.

 

Ostatecznie za nadaniem umienia premiera Tadeusza Mazowieckiego zagłosowało 16 radnych, a 4 było przeciw. Z uwagi na dość późną godzinę obrad, głosowanie odbyło się już po godzinie 18, na sali sesyjnej nie było już wielu radnych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W tym roku Polonia Pucharu nie wywalczy

  W środę zostały dwa zaległe spotkania 1/8 finału okręgowego Pucharu Polski. Pierwotnie te mecze miały został rozegrane w marcu, ale z uwagi na epidemię COVID-19 poczekały do połowy lipca. Okręgowy Puchar Polski, to jedyne rozgrywki w naszym województwie sezonu 2019/2020, które zostaną dokończone.

  Etykiety: piłka nożna
 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

  Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu