Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 wrzesień 2019 10:56
Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie? Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

W poniedziałek wieczorem - godzina 20:20 czasu polskiego – w Nowym Jorku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie potrwało 30 minut i zakończyło się podpisaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej.

Porozumienie zakłada większą obecność sił amerykańskich w Polsce. Co istotne, zawiera pewne szczegóły dotyczące ulokowania amerykańskich sił. Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego ma być Drawsko Pomorskie, baza lotnicza zlokalizowana będzie natomiast pod Wrocławiem, lotnicza brygada bojowa będzie zlokalizowana w Powidzu., siły specjalne mają stacjonować w Lublincu. Kwestią do dalszej dyskusji jest ulokowanie pancernej brygady grupy bojowej.

 

I właśnie ten ostatni element, który będzie przedmiotem dalszych polsko-amerykańskich rozmów, dla nas może okazać się najciekawszy. Lokacji amerykańskiej brygady pancernej w Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej poświęciło opracowane pt. ,,Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland”. Ten dokument przekazany Amerykanom przez MON proponuje lokalizację w rejonie Bydgoszczy i Torunia. W ubiegłym roku był on dość głośno cytowany przez media polskie i amerykańskie.

 

Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół. Toruń został wskazany natomiast przede wszystkim z powodu dużego poligonu. Dodatkowy atut naszego regionu to zlokalizowanie w Inowrocławiu bazy śmigłowców bojowych.

 

Z opracowania Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland

 

Ewentualne zlokalizowanie brygady zmechanizowanej w naszym regionie jest zatem wciąż kwestią otwartą.

 

Po spotkaniu z polskim prezydentem, prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu najbliższych kilku miesiecy zniesione zostaną wizy dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas