Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 wrzesień 2019 10:56
Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie? Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

W poniedziałek wieczorem - godzina 20:20 czasu polskiego – w Nowym Jorku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie potrwało 30 minut i zakończyło się podpisaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej.

Porozumienie zakłada większą obecność sił amerykańskich w Polsce. Co istotne, zawiera pewne szczegóły dotyczące ulokowania amerykańskich sił. Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego ma być Drawsko Pomorskie, baza lotnicza zlokalizowana będzie natomiast pod Wrocławiem, lotnicza brygada bojowa będzie zlokalizowana w Powidzu., siły specjalne mają stacjonować w Lublincu. Kwestią do dalszej dyskusji jest ulokowanie pancernej brygady grupy bojowej.

 

I właśnie ten ostatni element, który będzie przedmiotem dalszych polsko-amerykańskich rozmów, dla nas może okazać się najciekawszy. Lokacji amerykańskiej brygady pancernej w Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej poświęciło opracowane pt. ,,Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland”. Ten dokument przekazany Amerykanom przez MON proponuje lokalizację w rejonie Bydgoszczy i Torunia. W ubiegłym roku był on dość głośno cytowany przez media polskie i amerykańskie.

 

Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół. Toruń został wskazany natomiast przede wszystkim z powodu dużego poligonu. Dodatkowy atut naszego regionu to zlokalizowanie w Inowrocławiu bazy śmigłowców bojowych.

 

Z opracowania Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland

 

Ewentualne zlokalizowanie brygady zmechanizowanej w naszym regionie jest zatem wciąż kwestią otwartą.

 

Po spotkaniu z polskim prezydentem, prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu najbliższych kilku miesiecy zniesione zostaną wizy dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu