Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber prezentuje dokonania rządu dla Bydgoszczy

Schreiber prezentuje dokonania rządu dla Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 wrzesień 2019 17:18

Można powiedzieć, że trochę po wywołaniu do tablicy przez konferencje polityków PO, w tym prezydenta Rafała Bruskiego, na której padła sugestia, że przez ostatnie 4 lata rząd dla Bydgoszczy nie zrobił nic. Dzisiaj z przekazem co dla Bydgoszczy zrobiono, wyszedł na konferencji prasowej minister Łukasz Schreiber, wraz wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem i lokalnymi samorządowcami PiS.

Schreiber zaczął jednak od nawiązania do planowanej na środę debaty na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, o skutkach dla budżetu miasta obniżki podatków - Owszem obniżamy podatki, to jest zobowiązanie, które przyjęliśmy, chcemy żeby Polacy mogli się bogacić. Przypomnę, że to nasi konkurenci startowali kiedyś pod hasłem 3x15. To nasza formacja obniżyła podatki powszechne – PIT spada do 17%, wprowadziliśmy zerowy PIT dla osób do 26 roku życia, to jest rewolucja – mówił minister Łukasz Schreiber - Zanim to zrobiliśmy, właśnie z troską o samorządy, a także z odpowiedzialnością która nami kieruje – 185 mln zł, to są skumulowane przychody, o tyle są większe wpływy z PIT i CIT w latach 2016 – 2018 dzięki działaniom podjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

 

Od 2018 roku według Schreibera jest to wzrost wpływów z podatków dla Bydgoszczy powyżej 100 mln zł rocznie. Według obliczeń Związku Miast Polskich, które przedstawia skarbnik miasta, Bydgoszcz rocznie na obniżeniu podatku PIT do 17% oraz zwolnieniu osób do 26 roku życia, straci ponad 70 mln zł rocznie.

 

Jak wyjaśnia jednak Schreiber, to są pieniądze, które zostają w naszych kieszeniach, które z powodu konsumpcji przełożą się na wyższe zyski sklepów, przez co wzmocnią lokalną gospodarkę .

 

 

Piątka Schreibera

Minister nie mówił o pięciu obietnicach, ale wymienił pięć spraw, które przy jego udziale udało się załatwić dla Bydgoszczy. Wskazał na utworzenie w Bydgoszczy siedziby Kujawsko-Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz Urzędu Żeglugi Śródlądowej - Urząd Żeglugi Śródlądowej – cała Wisła pod nami, Warszawa i Gdańsk pod nami. O tym mamiła wyborców Platforma wcześniej, mówiąc o Zarządzie Dorzecza Wisły, nic w tej sprawie nie zrobiła, nic w tej sprawie nie zrobiła, tylko w kampanii o tym mówiła. My do tego doprowadziliśmy.

 

Wsparcie rządowe dla bydgoskiego sportu oszacował na 48 mln zł, czyli w jego opinii trzy razy wyższe niż za rządów koalicji PO-PSL oraz dwa razy większe o pieniędzy jakie w tej kadencji wpłynęły do Torunia i Poznania razem wziętych.

 

Minister nawiązał również do wydarzenia z ubiegłego tygodnia, czyli podpisania porozumienia na rzecz terminalu intermodalnego w Bydgoszczy, wskazując, że wspierał tę inicjatywę od początku kadencji.

 

Zaznaczył również, że przez ostatnie cztery lata do Bydgoszczy z budżetu państwa wpłynął ponad miliard złotych, z różnego rodzaju programów.

 

Towarzyszący mu wojewoda Mikołaj Bogdaowicz wspomniał o programie 500 Plus i 300 Plus, w ramach których do mieszkańców Bydgoszczy wpłynęło ponad 600 mln zł. Wartość programu wspierania budowy dróg lokalnych w naszym województwie oszacował natomiast na ponad miliard złotych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas