Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJaka przyszłość dla Starego Rynku?

Jaka przyszłość dla Starego Rynku?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 lipiec 2019 12:51

Odbudować historyczną zabudowę, a być może postawić na innowacyjną architekturę? Takie pytanie pojawia się w debacie publicznej dość często. Na naszym Facebook-owym Fan Page zrobiliśmy ankietę, w której większość głosujących opowiedziała się za rekonstrukcją historycznej zabudowy. Z drugiej strony nie jest to też przytłaczająca większość.

W głosowaniu oddano 121 głosów – rekonstrukcje historycznej zabudowy poparło 62% głosujących, poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań natomiast 38%. Otrzymaliśmy również wiele komentarzy, aby zostawić Stary Rynek placem takim jakim jest obecnie.

 

Brak jednoznacznej opinii mieszkańców na temat odbudowy zachodniej pierzei, a nie brakuje krytyków takiego rozwiązania chociażby wśród architektów sprawia, że szybko potencjalne decyzje nie zapadną.

 

Warto wrócić przy okazji, gdy po raz kolejny zadajemy sobie pytanie o przyszłość Starego Rynku – a można odnieść wrażenie, że jest to teraz w okresie wakacyjnym jeden z popularniejszych bydgoskich tematów medialnych – wrócić do zorganizowanej w marcu w sali sesyjnej ratusza debaty.

 

– Dużo odważniejszą decyzją jest budowanie tutaj czegoś nowego, niż odbudowywanie czegoś co już było. Dla mnie jeżeli już to będzie powrót do historycznego kształtu – powiedział prezydent Rafał Bruski, jednocześnie odnosząc się do tych, którzy postawiliby na coś nowoczesnego - To głównie architekci kształtują jak wygląda miasto. Jeżeli macie państwo pomysł, to wystarczy przednią elewacje pokazać, ja jestem otwarty, albo państwo bądźcie odważni i pokażcie coś. Bo mówienie jednak nowa architektura, nie mówiąc nic dalej, to dla mnie jest mieszanie w wodzie, ale nie wychodzą z żadną propozycją. (…) Z jednej strony leży propozycja kościoła, ale niedopracowana jeszcze, ale z drugiej leży jedna wielka niewiadoma.

 

Póki co jest to bowiem temat dyskusji społeczno-politycznych, ale brakuje konkretów w postaci wizualizacji. Gdy kilka lat temu odbył się konkurs, w którym wygrał nowoczesny projekt – nierealizowany z uwagi na duży opór społeczny, do tego konkursu nie zgłoszono żadnej pracy nawiązującej do historycznej pierzei.

 

Wydaje mi się, że jest to czas, abyśmy jako publicyści w temacie zamilkli i dali teraz się wypowiedzieć już przedstawicielom środowiska architektonicznego, ale nie poprzez wywiady, lecz działające na naszą wyobraźnie prace wizualne. Jeżeli z tego środowiska nic takiego nie wyjdzie, to możemy kolejne lata pisać felietony, ale Stary Rynek za wiele się nie zmieni.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas