Jesteś tutaj: HomeBydgoszczByli różni, mieli różne poglądy, ale łączyła ich miłość do Ojczyzny

Byli różni, mieli różne poglądy, ale łączyła ich miłość do Ojczyzny

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 czerwiec 2019 20:55

19 czerwca 1919 roku przypadło Boże Ciało, tego dnia rozegrała się też bitwa o Murowaniec nad Kanałem Górnej Noteci, która mogła sprawić, że Bydgoszcz jeszcze w 1919 roku wróciłaby do Polski. Był to mało znany epizod Powstania Wielkopolskiego, już po lutowym rozejmie w Trewirze, uznanym jako zakończenie tego zrywu.

W niedzielę 16 czerwca, w uroczystość Trójcy Świętej, w Murowańcu rozpoczęły się uroczyste obchody 100. rocznicy tamtej bitwy, w której polskimi wojskami dowodził kpt. Bernard Śliwiński, późniejszy prezydent Bydgoszczy. Uroczystości odbyły się na boisku w Murowańcu, gdzie zaprezentowano inscenizację bitwy, która toczyła się po obu stronach Noteci. Dowiedzieć mogliśmy się też ciekawych faktów, powstańcy żeby przedostać się z niemieckiej wówczas Bydgoszczy przebierali się za kobiety, bowiem tylko panie Niemcy przepuszczali na tereny zajmowane przez powstańców. W ten sposób chcieli uniemożliwić napływ ochotników do wrogiej armii. Jak wyglądała koncentracja nad Notecią przedstawiała specjalna makieta, dowiedzieć się z niej możemy, iż w przeszłości w okolicach Murowańca funkcjonowały jeszcze trzy mosty, których dzisiaj już nie ma. Z uwagi na ograniczone koszty do inscenizacji nie udało się sprowadzić repliki wozu pancernego, który brał udział w wydarzeniach przed setką lat.

 

- To powstanie zapisało się także w historii naszej małej Ojczyzną jaką jest gmina Białe Błota i Murowaniec – mówił w homilii Mszy polowej ks. Ireneusz Kalaczyński - Oni też byli podzieleni, dzieliła też ich polityka, byli zwolennikami różnych partii, dzieliły ich wartości tak jak nas dzielą, spojrzenie na różne rzeczy które ich otaczały, ale coś ich połączyło. Połączyła ich miłość do Ojczyzny. Ta miłość do Ojczyzny pozwoliła im być razem, stanęli w obronie Ojczyzny i często ryzykując swoje życie, albo oddając swoje życie sprawili, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.

 


 

 

Powstańcy nie dali rady przebić się przez niemieckie siły, przez co plany zdobycia Bydgoszczy musiały poczekać. W trakcie walk zginęło 15 powstańców oraz później 2 w wyniku odniesionych ran. Tożsamości jednego z nich nie udało się ustalić, spoczywa dzisiaj przy ulicy Bernardyńskiej w Bydgoszczy, w Grobie Nieznanego Powstańca. W poniedziałek druga część uroczystości, które odbędą się przed tym grobem. Rozpoczną się one o godzinie 10:00.

 

Dokładnie tydzień po tej bitwie – 28 czerwca 1919 roku – w Paryżu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali w imieniu Polski Traktat Wersalski, na mocy którego Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła i tak do Polski. W 100. rocznicę podpisania Traktatu we współpracy z Urzędem Miasta i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego organizujemy konferencję, na którą już dzisiaj Państwa zapraszamy. Szczegóły podamy wkrótce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Po paralekkoatletycznym Grand Prix

  Były to pierwsze zorganizowane w Polsce zawody z cyklu paralekkoatletycznego Grand Prix. Bydgoszcz znalazła się w wśród tegorocznych gospodarzy razem z Dubajem, Pekinem czy Paryżem. Przez trzy dni (piątek – niedziela) na stadionie Zawiszy zmagało się sportowo ponad 500 niepełnosprawnych sportowców z 34 krajów.

 • Zawisza remisuje z IV ligowcem z warmińsko-mazurskiego

  W trzeciej grze kontrolnej przed nowym sezonem Zawisza Bydgoszcz podejmował IV ligowego Jezioraka Iławę, który będzie zmagał się jednak w rozgrywkach w sąsiednim województwie. Mecz ten zakończył się remisem.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Samorządy muszą wziąć ,,na klatę” obniżkę podatku i ulgę dla młodych

  Od sierpnia osoby do 26 roku życia będą zwolnione z płacenia podatku dochodowego PIT, bardzo prawdopodobne jest też, że od 1 listopada zmniejszeniu zostanie podatek PIT z 18% do 17%. Nie sposób nie zauważyć, że dzieje się to tuż przed wyborami, ale z drugiej strony można się cieszyć z obniżki podatków, bowiem w Polsce nie są one najniższe.

  Etykiety: podatek
 • We wrześniu strajk w oświacie zostanie wznowiony?

  Zbliżamy się do półmetku wakacji, stąd też coraz częściej pojawiać będzie się pytanie, czy strajk nauczycieli zostanie na początku września wznowiony. Przypomnijmy – w kwietniu centrale związkowe podjęły decyzję o zawieszeniu strajku na czas matur i wznowienia go na jesień.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.