Jesteś tutaj: HomeBydgoszczByli różni, mieli różne poglądy, ale łączyła ich miłość do Ojczyzny

Byli różni, mieli różne poglądy, ale łączyła ich miłość do Ojczyzny

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 czerwiec 2019 20:55

19 czerwca 1919 roku przypadło Boże Ciało, tego dnia rozegrała się też bitwa o Murowaniec nad Kanałem Górnej Noteci, która mogła sprawić, że Bydgoszcz jeszcze w 1919 roku wróciłaby do Polski. Był to mało znany epizod Powstania Wielkopolskiego, już po lutowym rozejmie w Trewirze, uznanym jako zakończenie tego zrywu.

W niedzielę 16 czerwca, w uroczystość Trójcy Świętej, w Murowańcu rozpoczęły się uroczyste obchody 100. rocznicy tamtej bitwy, w której polskimi wojskami dowodził kpt. Bernard Śliwiński, późniejszy prezydent Bydgoszczy. Uroczystości odbyły się na boisku w Murowańcu, gdzie zaprezentowano inscenizację bitwy, która toczyła się po obu stronach Noteci. Dowiedzieć mogliśmy się też ciekawych faktów, powstańcy żeby przedostać się z niemieckiej wówczas Bydgoszczy przebierali się za kobiety, bowiem tylko panie Niemcy przepuszczali na tereny zajmowane przez powstańców. W ten sposób chcieli uniemożliwić napływ ochotników do wrogiej armii. Jak wyglądała koncentracja nad Notecią przedstawiała specjalna makieta, dowiedzieć się z niej możemy, iż w przeszłości w okolicach Murowańca funkcjonowały jeszcze trzy mosty, których dzisiaj już nie ma. Z uwagi na ograniczone koszty do inscenizacji nie udało się sprowadzić repliki wozu pancernego, który brał udział w wydarzeniach przed setką lat.

 

- To powstanie zapisało się także w historii naszej małej Ojczyzną jaką jest gmina Białe Błota i Murowaniec – mówił w homilii Mszy polowej ks. Ireneusz Kalaczyński - Oni też byli podzieleni, dzieliła też ich polityka, byli zwolennikami różnych partii, dzieliły ich wartości tak jak nas dzielą, spojrzenie na różne rzeczy które ich otaczały, ale coś ich połączyło. Połączyła ich miłość do Ojczyzny. Ta miłość do Ojczyzny pozwoliła im być razem, stanęli w obronie Ojczyzny i często ryzykując swoje życie, albo oddając swoje życie sprawili, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.

 


 

 

Powstańcy nie dali rady przebić się przez niemieckie siły, przez co plany zdobycia Bydgoszczy musiały poczekać. W trakcie walk zginęło 15 powstańców oraz później 2 w wyniku odniesionych ran. Tożsamości jednego z nich nie udało się ustalić, spoczywa dzisiaj przy ulicy Bernardyńskiej w Bydgoszczy, w Grobie Nieznanego Powstańca. W poniedziałek druga część uroczystości, które odbędą się przed tym grobem. Rozpoczną się one o godzinie 10:00.

 

Dokładnie tydzień po tej bitwie – 28 czerwca 1919 roku – w Paryżu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali w imieniu Polski Traktat Wersalski, na mocy którego Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła i tak do Polski. W 100. rocznicę podpisania Traktatu we współpracy z Urzędem Miasta i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego organizujemy konferencję, na którą już dzisiaj Państwa zapraszamy. Szczegóły podamy wkrótce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas