Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest szansa na większe bonifikaty przy przekształceniach mieszkaniowych

Jest szansa na większe bonifikaty przy przekształceniach mieszkaniowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 styczeń 2019 07:38

Od nowego roku obowiązują nowe przepisy znoszące dzierżawę wieczystą, na rzecz przekształcenia mieszkań w prawo własności. W praktyce celem nowych przepisów jest uwłaszczenie Polaków.

Ustawa zakłada, że należność za nabycie mieszkania mieszkańcy będą spłacać przez 20 lat. Istnieje też możliwość jednorazowego uwłaszczenia poprzez wpłatę kwoty pomniejszonej o wartość bonifikaty. W przypadku Bydgoszczy radni uchwalili, że bonifikata wynosi w takim wypadku 60%, tyle samo jak w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa.

 

Przed świętami radni PiS Grażyna Szabelska i Jerzy Mickuś wnioskowali, aby na gruntach miejskich bonifikatę podwyższyć do przynajmniej 90%. Ratusz w odpowiedzi zaznaczył, że zwiększenie bonifikaty będzie możliwe w przypadku, gdyby wzrosła ona również w przypadku mieszkań zbudowanych na gruntach Skarbu Państwa.

 

Być może się tak stanie, bowiem nieoficjalnie się mówi, iż rząd Mateusza Morawieckiego w najbliższym czasie ma zaproponować pewne zmiany prawne. Mówi się o zrównaniu bonifikaty dla gruntów Skarbu Państwa, z bonifikatami na gruntach samorządu. Czyli gdyby Rada Miasta zdecydowała się podnieść bonifikatę do 90%, to wówczas wojewoda mógłby jednym zarządzeniem ustalić identyczną bonifikatę dla gruntów państwowych położonych w Bydgoszczy.

 

Będziemy wracać do tematu, jeżeli tylko pojawią się jakiejś konkrety.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Dr Grzesiowski: W Grudziądzu łóżka dla pacjentów z COVID-19 ,,są na papierze”

  Z puntu widzenia epidemii w danym kraju jedną z najważniejszych informacji jest stopień zapełnienia łóżek i respiratorów dedykowanych pacjentom chorym na COVID-19. Z informacji z soboty wynika, że wykorzystana była tylko jedna trzecia dostępnych, zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego w praktyce sytuacja jest znacznie trudniejsza.

  Etykiety: covid19
 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wiadomości z regionu