Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBlisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 styczeń 2019 00:35
Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa Wizualizacja rozbudowy Opery Nova

W Sejmie trwają obecnie prace nad budżetem państwa na rozpoczęty już 2019 rok. Do tej pory do propozycji budżetu opracowanego przez Ministerstwo Finansów wpłynęło 329 poprawek parlamentarzystów, jako wnioski mniejszości. Wartość zadań dotyczących w jakimś stopniu Bydgoszczy, w tych poprawkach sięga około miliarda złotych.

Formalnie poprawki te składają trzy posłanki Platformy Obywatelskiej, niezwiązane z naszym regionem: Bożena Szydłowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Krystyna Skowrońska.

 

Jak to zazwyczaj bywa, największe kwoty poprawek sięgają infrastruktury. Na budowę drogi S-10 w 2019 roku na odcinku Toruń-Bydgoszcz-Piła złożono poprawki na 350 mln zł.

 

Inna poprawka zakłada przeznaczenie 150 mln z na modernizację linii kolejowych nr 18 i 203, które łączą Bydgoszcz z Piłą, a następnie Krzyżem Wielkopolskim (ciąg na Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin).

 

W kolejnej poprawce zapisano 150 mln zł na modernizację drogi wodnej E-70 na odcinku z Bydgoszczy do rzeki Odry.

 

Jest też kilka projektów typowo miejskich:

-łącznie 80 mln zł na modernizację Filharmonii Pomorskiej

-80 mln zł na budowę czwartego kręgu Opery Nova

-40 mln zł na budowę obwodnicy Białych Błot

-22 mln zł na rekultywacje terenów byłego Zachemu

-40 mln zł na budowę Centrum Sportowego przy Collegium Medicum

-25 mln zł na nową halę w kompleksie sportowym Zawiszy

-5 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii

-12 mln zł dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, z tytułu utrzymywani gotowości lotniska, z którego korzysta też wojsko.

 

Źródła finansowania tych poprawek są różne. Niektóre zakładają np. obcięcie budżetu dla Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy zgłoszony wniosek mniejszości, czyli każda wyżej wymieniona poprawa, będą głosowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP.

 

Poprawki mniej i bardziej poważne

Część poprawek jak np. rekultywacja terenów po Zachemie byłaby warta podjęcia debaty, w tym wykazie znajdziemy jednak zadania, które w 2019 roku są niemożliwe do wykonania. Chociażby kwestia obwodnicy Białych Błot, gdzie na dzisiaj nie mamy nawet ustalonego jej przebiegu. Będzie go można uzgodnić dopiero po opracowaniu studium STEŚ, które najszybciej powstanie w 2020 roku, czyli nie ma fizycznej możliwości wydatkowania nawet złotówki z 40 mln planowanych na prace budowlane. Podobnie rzecz ma się do Opery Nova, gdzie najpierw trzeba opracować projekt budowlany.

 

W wykazie poprawek nie mogłem natomiast znaleźć kwestii budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, co rząd zobowiązywał się wstępnie w Kontrakcie Terytorialnym, później jednak wicepremier Gliński od tego zaczął się odcinać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

    O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi

Wiadomości z regionu

Śledź nas