Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBlisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 styczeń 2019 00:35
Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa Wizualizacja rozbudowy Opery Nova

W Sejmie trwają obecnie prace nad budżetem państwa na rozpoczęty już 2019 rok. Do tej pory do propozycji budżetu opracowanego przez Ministerstwo Finansów wpłynęło 329 poprawek parlamentarzystów, jako wnioski mniejszości. Wartość zadań dotyczących w jakimś stopniu Bydgoszczy, w tych poprawkach sięga około miliarda złotych.

Formalnie poprawki te składają trzy posłanki Platformy Obywatelskiej, niezwiązane z naszym regionem: Bożena Szydłowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Krystyna Skowrońska.

 

Jak to zazwyczaj bywa, największe kwoty poprawek sięgają infrastruktury. Na budowę drogi S-10 w 2019 roku na odcinku Toruń-Bydgoszcz-Piła złożono poprawki na 350 mln zł.

 

Inna poprawka zakłada przeznaczenie 150 mln z na modernizację linii kolejowych nr 18 i 203, które łączą Bydgoszcz z Piłą, a następnie Krzyżem Wielkopolskim (ciąg na Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin).

 

W kolejnej poprawce zapisano 150 mln zł na modernizację drogi wodnej E-70 na odcinku z Bydgoszczy do rzeki Odry.

 

Jest też kilka projektów typowo miejskich:

-łącznie 80 mln zł na modernizację Filharmonii Pomorskiej

-80 mln zł na budowę czwartego kręgu Opery Nova

-40 mln zł na budowę obwodnicy Białych Błot

-22 mln zł na rekultywacje terenów byłego Zachemu

-40 mln zł na budowę Centrum Sportowego przy Collegium Medicum

-25 mln zł na nową halę w kompleksie sportowym Zawiszy

-5 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii

-12 mln zł dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, z tytułu utrzymywani gotowości lotniska, z którego korzysta też wojsko.

 

Źródła finansowania tych poprawek są różne. Niektóre zakładają np. obcięcie budżetu dla Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy zgłoszony wniosek mniejszości, czyli każda wyżej wymieniona poprawa, będą głosowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP.

 

Poprawki mniej i bardziej poważne

Część poprawek jak np. rekultywacja terenów po Zachemie byłaby warta podjęcia debaty, w tym wykazie znajdziemy jednak zadania, które w 2019 roku są niemożliwe do wykonania. Chociażby kwestia obwodnicy Białych Błot, gdzie na dzisiaj nie mamy nawet ustalonego jej przebiegu. Będzie go można uzgodnić dopiero po opracowaniu studium STEŚ, które najszybciej powstanie w 2020 roku, czyli nie ma fizycznej możliwości wydatkowania nawet złotówki z 40 mln planowanych na prace budowlane. Podobnie rzecz ma się do Opery Nova, gdzie najpierw trzeba opracować projekt budowlany.

 

W wykazie poprawek nie mogłem natomiast znaleźć kwestii budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, co rząd zobowiązywał się wstępnie w Kontrakcie Terytorialnym, później jednak wicepremier Gliński od tego zaczął się odcinać.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu