Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBlisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 styczeń 2019 00:35
Blisko miliardowe probydgoskie poprawki do budżetu państwa Wizualizacja rozbudowy Opery Nova

W Sejmie trwają obecnie prace nad budżetem państwa na rozpoczęty już 2019 rok. Do tej pory do propozycji budżetu opracowanego przez Ministerstwo Finansów wpłynęło 329 poprawek parlamentarzystów, jako wnioski mniejszości. Wartość zadań dotyczących w jakimś stopniu Bydgoszczy, w tych poprawkach sięga około miliarda złotych.

Formalnie poprawki te składają trzy posłanki Platformy Obywatelskiej, niezwiązane z naszym regionem: Bożena Szydłowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Krystyna Skowrońska.

 

Jak to zazwyczaj bywa, największe kwoty poprawek sięgają infrastruktury. Na budowę drogi S-10 w 2019 roku na odcinku Toruń-Bydgoszcz-Piła złożono poprawki na 350 mln zł.

 

Inna poprawka zakłada przeznaczenie 150 mln z na modernizację linii kolejowych nr 18 i 203, które łączą Bydgoszcz z Piłą, a następnie Krzyżem Wielkopolskim (ciąg na Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin).

 

W kolejnej poprawce zapisano 150 mln zł na modernizację drogi wodnej E-70 na odcinku z Bydgoszczy do rzeki Odry.

 

Jest też kilka projektów typowo miejskich:

-łącznie 80 mln zł na modernizację Filharmonii Pomorskiej

-80 mln zł na budowę czwartego kręgu Opery Nova

-40 mln zł na budowę obwodnicy Białych Błot

-22 mln zł na rekultywacje terenów byłego Zachemu

-40 mln zł na budowę Centrum Sportowego przy Collegium Medicum

-25 mln zł na nową halę w kompleksie sportowym Zawiszy

-5 mln zł na rozbudowę Centrum Onkologii

-12 mln zł dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, z tytułu utrzymywani gotowości lotniska, z którego korzysta też wojsko.

 

Źródła finansowania tych poprawek są różne. Niektóre zakładają np. obcięcie budżetu dla Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy zgłoszony wniosek mniejszości, czyli każda wyżej wymieniona poprawa, będą głosowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP.

 

Poprawki mniej i bardziej poważne

Część poprawek jak np. rekultywacja terenów po Zachemie byłaby warta podjęcia debaty, w tym wykazie znajdziemy jednak zadania, które w 2019 roku są niemożliwe do wykonania. Chociażby kwestia obwodnicy Białych Błot, gdzie na dzisiaj nie mamy nawet ustalonego jej przebiegu. Będzie go można uzgodnić dopiero po opracowaniu studium STEŚ, które najszybciej powstanie w 2020 roku, czyli nie ma fizycznej możliwości wydatkowania nawet złotówki z 40 mln planowanych na prace budowlane. Podobnie rzecz ma się do Opery Nova, gdzie najpierw trzeba opracować projekt budowlany.

 

W wykazie poprawek nie mogłem natomiast znaleźć kwestii budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, co rząd zobowiązywał się wstępnie w Kontrakcie Terytorialnym, później jednak wicepremier Gliński od tego zaczął się odcinać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

 • Europa wygrała ze Stanami Zjednoczonymi

  W poniedziałek i we wtorek w stolicy Białorusi Mińsku odbywał się wielki lekkoatletyczny mecz w którym reprezentacja Europy zmierzyła się za zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych. Wygrał nasz kontynent.

  Etykiety: lekka atletyka

Wiadomości sportowe

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

 • Rozlosowano numery list wyborczych

  W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas