Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSto lat temu nastąpiło wydarzenie na które czekały cztery pokolenia bydgoszczan

Sto lat temu nastąpiło wydarzenie na które czekały cztery pokolenia bydgoszczan

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 grudzień 2018 17:11

Dzisiaj przypada 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wydarzenia ważnego dla dziejów Bydgoszczy – cieszyć może, iż w ostatnich latach wzrastała tego świadomość, cały czas jednak nie jest ona wystarczająca, stąd też o wadze tego zrywu niepodległościowego trzeba wciąż przypominać. W Bydgoszczy znajduje się jedyny w Polsce Grób Nieznanego Powstańca, gdzie tradycyjnie 27 grudnia spotykają się chcący uczcić wybuch Powstania Wielkopolskiego.

 

- Niedawno świętowaliśmy 100 lat odzyskania niepodległości przez nasze państwo po latach zaborów, a dzisiaj obchodzimy 100 lat od zwycięskiej Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego integralną część walk Polaków o wolność – mówił Jacek Pietraszko, prezes Kujawsko-Pomorskiego Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym, później nastąpił uroczysty przemarsz pod Grób Nieznanego Powstańca, prowadzony przez orkiestrę wojskową i kompanie reprezentacyjną. Całej uroczystości blasku nadawały liczne sztandary.

 

Sytuacja wtedy w 1918 roku była dość szczególna – 11 listopada Polska ogłosiła niepodległość, ale Wielkopolska, Kujawy i Pomorze były nadal częścią Rzeszy Niemieckiej. Polacy żyjący na tych terenach przygotowywali się do wali o te odwieczne piastowskie ziemie, chociażby przygotowując pokojowe działania podczas odbywającego się na początku grudnia Polskiego Sejmu Dzielnicowego. 27 grudnia rozpoczął się jedna czyn zbrojny.

 

 

 

 

- Przez cztery pokolenia Polacy nie posiadali własnego państwa. Cztery pokolenia to wystarczająco dużo, aby zapomnieć, aby zobojętnieć. Powstanie Wielkopolskie ściśle łączyło się z realiami I wojny światowej, stawianej dziś w cieniu II wojny światowej. Niesłusznie moim zdaniem, bowiem to I wojna przez swoje okrucieństwo i rozmiar dokonała przesunięcia granicy wyobrażeń o granicy zła, które może wyrządzić człowiek. Powstanie Wielkopolskie ma swoje źródło w rozstrzygnięcia I wojny światowej, ma również bezpośredni związek z wyzwoleniem Bydgoszczy, które nastąpiło dzięki powstańczym walkom – podkreślał prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski - Stąd też wynika i nasza bydgoska wdzięczność powstańcom, znanym , ale i nieznanym, szczególni upamiętnionym w tym miejscu – pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

 

 

Tak jak co roku, oddano hołd poległym poprzez salwę honorową. Szczególnym momentem było też odegranie Roty, gdy zgromadzeni zaczęli śpiewać ,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”. Szkoda tylko, że tradycyjnie jak co roku, pamięć o wybuchu Powstania Wielkopolskiego przyszło uczcić niewiele osób, nie było nawet jednego parlamentarzysty, samorządowców natomiast można policzyć na palcach jednej ręki.

 

W lutym 1919 roku, po kilku tygodniach walk, zawarty zostanie rozejm w Trewirze, korzystny dla powstańców, dlatego jego data wpisała się jako zakończenie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Miejmy nadzieję, że już do daty 16 lutego podejdziemy jako bydgoszczanie bardziej świadomie.

 

Polecamy również:

,,Bez Powstania Wielkopolskiego nie byłoby Bydgoszczy w Polsce” - relacja z konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

  Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

 • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

  Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu