Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Trzeba było czekać ponad 35 lat na elementarną sprawiedliwość”

,,Trzeba było czekać ponad 35 lat na elementarną sprawiedliwość”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 grudzień 2018 23:15

W czwartek 13 grudnia przypadła 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez Radę Państwa, na czele której stał gen. Wojciech Jaruzelski. Do tamtych tragicznych wydarzeń wracano chociażby dlatego, aby pamiętać o ofiarach i bohaterach tamtego okresu. Dość dużo wydarzeń rocznicowych zorganizowano również w Bydgoszczy.

Zaczęło się równo o północy. Na Starym Porcie, gdzie w latach 80-tych mieściła się siedziba Solidarności, gdzie tuż po wprowadzeniu stanu wojennego pojawili się milicjanci, odbyły się uroczystości zorganizowane przez kibiców Zawiszy i Bydgoskich Patriotów. Poprzez krótką inscenizację pokazano okres tamtego terroru, następnie wysłuchano pamiętnego przemówienia gen. Jaruzelskiego. Później odśpiewano pieśni tamtej Solidarności oraz zapalono znicze. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu oraz odpaleniem rac. W wydarzeniu wzięło udział wielu młodych, ale tez nie brakowało weteranów Solidarności, którzy walczyli 37 lat temu o wolną Polskę.

 

Wieczorem, tradycyjnie w kościele jezuickim odprawiono Mszę Świętą, tak jak to ma miejsce co roku oraz każdego 13-tego dnia miesiąca. Zanim jednak poczty sztandarowe pokłoniły się przed ołtarzem, w kruchcie gdzie mieści się pamiątkowa tablica, złożono kwiaty ku pamięci bohaterów i ofiar stanu wojennego.

 

 

- To czas pamięci o bohaterach tamtego czasu, to czas refleksji, wielu kontekstów tego wszystkiego co się od tego wydarzenia działo. Tego wszystkiego co stało się również naszym udziałem – mówił w kazaniu, ojciec Piotr Twardecki - 37 lat, a jakże wielkie zmiany, a jakże nieraz niedocenieni bohaterowie, a jeszcze bardziej nieosądzeni sprawcy. Trzeba było czekać ponad 35 lat, aby ci którzy strzelali, chociażby w wymiarze ekonomicznym, obniżenia emerytur doświadczyli jakiegoś elementarnego wymiaru sprawiedliwości. Jakiegoś minimalnego wymiaru sprawiedliwości, bo za to że bili i strzelali, otrzymywali emerytury przewyższające emerytury przeciętnego, uczciwie pracującego człowieka. Którego to człowieka niekiedy bili i do niego strzelali.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu