Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKiedy zamordowano radnego Fiedlera?

Kiedy zamordowano radnego Fiedlera?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 wrzesień 2018 17:59

Dni 9 i 10 września 1939 roku wpisały się do historii Bydgoszczy bardzo tragicznie. W tych dniach w publicznych egzekucjach Niemcy rozstrzelali kilkuset Polaków. Od tamtych zdarzeń minęło 79 lat, ale rany wciąż krwawią, stąd też niezwykle istotna jest nasza pamięć.

Zepchnięci na dno klęski i wrześniowych nocy wsłuchiwali się drżący głos krótki salw. Przywarci do okien wzywali pomoc, rzucając słowa zaklęć z międzygwiezdną dal – fragment wiersza ,,Egzekucja” Franciszka Grotta, dedykowanego pomordowanym nauczycielom.

 

Pierwsze publiczne egzekucje na Starym Rynku miały miejsce w sobotę 9 września. Zamordowano wówczas: ks. Szarka, ks. dr Stanisława Wiorka, braci Zygmunta, Zdzisława i Franciszka Hanusiaków (dwaj z nich byli nauczycielami), Teodora Gałeckiego, Jana Kozłowskiego, Józefa Polasika. Egzekucja rozpoczęła się w samo południe, o godzinie 12. Jak czytamy w ,,Kalendarzu Bydgoskim”:

,,Egzekucji przyglądać miało się ok. 50 zakładników pędzonych w tym celu z koszar artyleryjskich na Stary Rynek. Spóźniono się jednak z ich doprowadzeniem, gdyż po drodze zasłabł jeden z księży. Zakładników ustawiono przez kościołem niemiecko-jezuickim oraz budynkiem muzeum. Znęcano się nad nimi przez kilka godzin przy akompaniamencie drwin i obelg. Kazano im stać z podniesionymi rękoma, później usiąść na bruku, to znowu stać. Kiedy stojący z podniesionymi rękoma ks. dr Wagner zasłabł, a ks. kanonik Stepczyński podszedł do niego i podniósł go, został pobity kolbą, a ks. Wagner rękojeścią pistoletu, po czym tego ostatniego nieprzytomnego, wrzucono do ciężarówki i wywieziono. Po powrocie do koszar, urządzono ks. kanonikowi Stepczyńskiemu psią budę. Raziła Niemców jego godna postawa”.

 

Zdaniem mjr. Bremera tego dnia zabito około 400 Polaków. 10 września miały miejsce kolejne egzekucje.

 

Przez kolejne dni życie będą tracić tysiące Polaków, mordowani będą również Żydzi. Niemcy chcą w ten sposób pozbawić polskich bydgoszczan inteligencji. Jak wyjaśnia badacz Krzysztof Drozdowski, Niemcy do tego przygotowywali się jeszcze przed wojną - Już od 1938 roku Niemcy tworzyli specjalną księgę – była to specjalna księga Żydów i Polaków, którzy mieli podlegać aresztowaniu i ewentualnie eksterminacji.

 

Wśród zamordowanych był miejski radny Konrad Fiedler, który był jednym z liderów Straży Obywatelskiej, która formalnie 5 września złożyła kapitulacje. Nie wiadomo jednak kiedy i gdzie zginął Fiedler. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób. Jego szczątki, podobnie jak prezydenta Leona Barciszewskiego nie zostały odnalezione do dzisiaj.

 

Miejscem masowych mordów była również Dolina Śmierci. O tym miejscu w czasie lipcowego spaceru opowiadał Krzysztof Drozdowski:

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu