Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałkowie ,,udzielnymi królewiczami”? Czy wojewoda dla Bydgoszczy jest wartością dodaną?

Marszałkowie ,,udzielnymi królewiczami”? Czy wojewoda dla Bydgoszczy jest wartością dodaną?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 wrzesień 2018 18:30

W czasie sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powtórzył postulat PO zakładający likwidację Urzędów Wojewódzkich. Jak łatwo było przewidzieć, w województwie kujawsko-pomorskim taka zapowiedź wywoła burzę. Dzisiaj był to temat numer jeden rozważań polityków z regionu.

Z racji tego, że Urząd Wojewódzki ma swoją siedzibę w Bydgoszczy, sam pomysł likwidacji funkcji wojewodów budzi w naszym mieście niepokój. Poseł Łukasz Schreiber PiS dzisiaj zwrócił uwagę jednak na inny problem, dalszego wzmacniania kompetencji marszałków - Pan Roman Jasiakiewicz powiedział, że marszałkowie stają się ,,udzielnymi książętami”, patrząc na ten postulat Platformy Obywatelskiej można powiedzieć, że ,,staliby się udzielnymi królewiczami”.

 

Radny wojewódzki Jasiakiewicz od wielu lat prezentuje bowiem pogląd, iż prawo regulujące funkcjonowanie samorządów wojewódzkich wymaga naprawy, bowiem kompetencje sejmiku w stosunku do Zarządu Województwa, zwłaszcza w kwestii wydatkowania funduszy unijnych, są mocno ograniczone.

 

Z kolei europoseł Kosma Złotowski wyraził zdziwienie, że Platforma Obywatelska na każdym kroku zarzucająca rządowi PiS-u łamanie konstytucji, sama proponuje postulat niekonstytucyjny. Zdaniem Złotowskiego przekazanie całej władzy marszałkom to koncepcja landyzacji Polski, w jego opinii szkodliwa dla kraju.

 

- To jest postulat fatalny z punktu widzenia Bydgoszczy. To nie jest tylko kwestia jednego urzędnika, to jest kwestia kilkuset ludzi którzy tutaj pracują, to jest kwestia znaczenia Bydgoszczy i nie ma żadnej konkretnej alternatywy – uzupełnia poseł Łukasz Schreiber, który zarzuca jednocześnie prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, że zamiast protestować przeciwko działaniom swojej partii beztrosko wierzy, że uda się przenieść Urząd Marszałkowski z Torunia do Bydgoszczy .

 

- Panowie z PiS-u mówią, że marszałek jest z Torunia, a jak zlikwidujemy województwo bydgoszczanie nie będą nic mieli. Z całym szacunkiem dzisiaj bydgoszczanie nic nie mają, wojewoda jest spod Kruszwicy, rzecznik wojewody jest od Rydzyka z Telewizji Trwam – broni postulatów Schetyny poseł Paweł Olszewski - Decyzje które są podejmowane są bardziej podejmowana na rzecz Torunia i Rydzyka. Wojewoda jedyne co dla Bydgoszczy robi to nie wywiązuje się ze swoich ustawowych obowiązków, blokując II etap budowy trasy uniwersyteckiej.

 

Poseł Olszewski przypomniał dzisiaj, że przewodniczący Schetyna podczas wizyty w Bydgoszczy podkreślał, że w naszym województwie doszłoby i tak do podziału kompetencji Sejmiku Województwa i Zarządu Województwa pomiędzy Bydgoszcz i Toruń. Na dzisiaj jedna o konkretach się nie mówi, Olszewski zaznaczył, że będzie to wymagało przede wszystkim wypracowania kompromisu w ramach dyskusji w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Zdaniem posła Piotra Króla PiS jeżeli Bydgoszcz miałaby mieć raz w miesiącu sesje sejmiku, a Urząd Marszałkowski nadal mieściłby się w Toruniu, to nie jest dla nas korzystne rozwiązanie.

 

Olszewski pytany, czy nie obawia się większej władzy dla marszałków, których radny Jasiakiewicz nazwał kiedyś ,,udzielnymi książętami” odpowiada - Marszałek województwa, Zarząd Województwa podlega bezpośrednio sejmikowi. Ja wolę żeby władza odpowiadała na rzeczywiste problemy mieszkańców w miejscach gdzie się znajduje, a nie w gabinetach ministerialnych.

 

Dyskusja o ustroju samorządu województwa to temat na głębsze debaty, a o takie może być trudno w dobie toczącej się kampanii wyborczej, w której na dodatek likwidacja Urzędów Wojewódzkich i tak nie będzie się decydować.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu