Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKukułcze jajko w darze od marszałka

Kukułcze jajko w darze od marszałka

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 lipiec 2018 00:46
Kukułcze jajko w darze od marszałka Fot: Bogusław Białas

Kilka tygodni temu przy ulicy Nakielskiej pojawił się mural prezentujący postać papieża Jana Pawła II. Jego wykonanie, które kosztowało 25 tys. zł, w darze dla Bydgoszczy sfinansował marszałek województwa. Mural budzi duże kontrowersje natury estetycznej, zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego jest niegodny postaci jaką był św. Jan Paweł II, honorowy obywatel Bydgoszczy. Zamalować go jednak tak po prostu nie można, bo będzie trzeba wydać kolejne pieniądze, na zamalowanie dzieła które już ich sporo kosztowało.

 

W ostatnim czasie w Bydgoszczy powstało kilka murali – m.in. prezentujący postać kryptologa Mariana Rejewskiego czy założyciela miasta króla Kazimierza III Wielkiego. Zanim one powstały przeprowadzono jednak otwarte konkursy, w których artyści mogli wziąć udział. O wszystkim bardzo chętnie pisały lokalne media.

 

W tym wypadku opinia publiczna dowiedziała się już po namalowaniu muralu. Okazuje się na dodatek, że projektu muralu nie przedstawiono zarówno Urzędowi Miasta, ale także wykonano go na zabytkowym budynku, bez poinformowania konserwatora zabytków. Doszło zatem do szeregu naruszeń formalnych.

 

I teraz mamy problem

Na temat muralu pojawiło się wiele negatywnych opinii. Te najbardziej stanowcze wprost zarzucają, iż szpeci przestrzeń publiczną. Rozwiązanie problemu tego ,,daru od marszałka dla naszego miasta” nie jest jednak wcale takie łatwe. Skoro już bowiem wydano 25 tys. zł na jego namalowanie, to teraz wydatkowanie kolejnych pieniędzy na zamalowanie, będzie po prostu marnotrawieniem publicznych pieniędzy. Sprawie powinna zatem przyjrzeć się Regionalna Izba Obrachunkowa.

 

Też pojawia się obawa, że ze sprawa może zostać wykorzystana do wywołania burzy światopoglądowej, aby z tej sprawy zrobić temat walki z symboliką religijną. Rozpoczyna się sezon ogórkowy, więc media miałyby z takiego sporu niezłą pożywkę. Oczywiście nadawanie temu muralowi symboliki religijnej byłoby nadużyciem, bowiem na samym górze mamy chociażby nieudolną próbę wkomponowania Oka Opatrzności, chrześcijańskiego symbolu Trójcy Świętej. W tej formie, jak wspomniał jeden z internautów, przypomina on bardziej egipskie symbole niż chrześcijańskie.

 

Nie zmienia to faktu, iż mamy z tym muralem pewien problem, jakiekolwiek zostaną bowiem podjęte decyzje, to nie będą one w pełni dobre. Ktoś nam podrzucił kukułcze jajko, z którym musimy sobie poradzić.

 

Janie Pawle ratuj nasze województwo!

Od 2016 roku św. Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego. Obserwując życie polityczne województwa zauważam, że samorządowcy próbują wokół tego wielkiego Polaka na siłę zbudować tożsamość województwa. Na krótko przed przyjęciem przez Sejmik Województwa dość żywe głosy pojawiały się we Włocławku, w sprawie odłączenia tego miasta z województwa kujawsko-pomorskiego. Zresztą chyba nie było do tej pory tylu głosów nawołujących do rozpadu województwa, jak w czasie bieżącej kadencji.

 

Prezent dla Bydgoszczy w postaci muralu próbuje wpisywać się w tą politykę, próby zbudowania tożsamości województwa w oparciu o postać św. Jana Pawła II. Uważam, że zrobiono to jednak byle jak.

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu