Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMZK świętuje 130-lecie bydgoskiej komunikacji miejskiej

MZK świętuje 130-lecie bydgoskiej komunikacji miejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 czerwiec 2018 16:18
MZK świętuje 130-lecie bydgoskiej komunikacji miejskiej Fot: Bartosz Bieliński

W sobotę w Bydgoszczy mieliśmy zjazd zabytkowych autobusów, którymi mogliśmy jeździć za darmo. Przyczyną całego tego zamieszania było 130-lecie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Na pamiątkę wyjechania na trasę pierwszego tramwaju konnego, co nastąpiło 18 maja 1888 roku. To jednak nie koniec obchodów.

Od odśpiewania znanej z filmów o przygodach Jamesa Bonda piosenki ,,Golden Eye” w Operze Nova rozpoczęła się konferencja z udziałem przedstawicieli branży z całego kraju, zorganizowana przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne – operatora wszystkich linii tramwajowych i większości autobusowych w Bydgoszczy. W tle można było zobaczyć fragmenty innego filmu z Bondem - ,,W obliczu śmierci”. Skąd ten wybór? Najprawdopodobniej stąd, że jednym z bohaterów tego klipu były pojazdy komunikacji miejskiej. Tym filmowym wprowadzeniem weszliśmy w sedno obchodów.

 

Uruchomiony 18 maja 1888 roku tramwaj konny poruszał się z prędkością 9 km/h. Mógł zabrać maksymalnie 20 pasażerów, z tego 10 na miejscach siedzących. Pierwsza linia kursowała z dworca PKP na Zbożowy Rynek. Była to zupełnie inna trasa od tej co znamy dzisiaj – tory tramwajowej położono wzdłuż ulicy Dworcowej, na starych pocztówkach zobaczymy również jak tramwaje jeździły po ulicy Mostowej, nieco trudniej znaleźć zdjęcia z ulicy Długiej.

 

- Co łączy Bydgoszcz z komunikacją miejską? Jest jeden wspólny mianownik – jest to ustawiczny rozwój – mówił prezes MZK Adam Wadyński - Tak jak rozwija się miasto, to równolegle rozwija się komunikacja miejska. Już w roku 1896, czyli niewiele po pojawieniu się tramwaju konnego, pojawiły się tramwaje elektryczne. Pojawiały się nowe linie, pojawiały się nowe wozy tramwajowe i ten rozwój cały czas trwa. W pewnym momencie musiały się pojawić autobusy i to był już rok 1936.

 

Przedstawił on również kilka ciekawostek na temat tej 130-letniej historii. W Bydgoszczy zdecydowano się położyć tory według dość wąskiego rozstawu, który zachował się do dzisiaj. Wadyński przyznał, że były w drugiej połowie XX wieku próby przejścia na rozstaw szerszy, ale zakończyły się one niepowodzeniem. Prezes MZK przypomniał również, że w okresie II wojny światowej Niemcy próbowali uruchomić w Bydgoszczy linie trolejbusowe. Te plany pokrzyżował przebieg wojny i spowodowane przez nią zniszczenia.

 

Dzisiejsze spotkanie było również okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla bydgoskiej komunikacji miejskiej oraz MZK.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu