Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie ma zgody IPN na ulicę Jana Piechockiego

Nie ma zgody IPN na ulicę Jana Piechockiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 czerwiec 2018 13:58
dr Piechocki pod Mysią Wieżą dr Piechocki pod Mysią Wieżą Z albumu Ewy Piechockiej

Tuż przed zakończeniem roku 2017 w życie weszło zarządzenie zastępcze wojewody o zmianie patrona ulicy w Fordonie z dr Jana Piechockiego na Zbigniewa Raszewskiego. Tej decyzji nie zaakceptowali mieszkańcy ulicy, którzy w ramach protestu podkreślają, że nadal mieszkają przy Piechockiego. Działania na rzecz przywrócenia poprzedniego patrona podjęli samorządowcy, bezskuteczne.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, aby zmienić patrona ulicy objętej dekomunizacją, potrzebna jet opinia Instytutu Pamięci Narodowej. Rada Miasta Bydgoszczy odnosząc się do oczekiwań mieszkańców dzisiejszej ulicy Raszewskiego, w kwietniu wystosowała do IPN zapytanie z prośbą o przywrócenie patronu dr Jana Piechockiego. Kilka dni temu Instytut wydał negatywną opinie. Oznacza to, że nawet jeśli bydgoscy zmienią nazwę tej ulicy, to ich uchwała będzie szybko unieważniona.

 

Odpowiedzi bydgoskim radnym, z upoważnienia prezesa IPN dr Jarosława Szarka, udzielił wiceprezes Jan Baster. W długim uzasadnieniu podnosi on, że Piechocki był aktywistą Stronnictwa Demokratycznego, organizacji satelickiej PPR (późniejszego PZPR), przez co brał udział w zaprowadzaniu ustroju komunistycznego w Polsce. Według IPN przyjmował narrację władz Stronnictwa Demokratycznego, że Związek Sowiecki był ,,fundamentem bezpieczeństwa i pokojowego rozwoju Polski”. Piechocki miał również nazywać emigracyjny rząd w Londynie ,,samozwańczym. Działał również w prezydium Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Bydgoszczy.

 

Piętnowanie postaci Piechockiego przez IPN nie podoba się wszystkim. Pojawiają się opinie, iż w trudnych czasach działał przede wszystkim na rzecz Bydgoszczy. Aktywność społeczną rozpoczął jeszcze w II Rzeczypospolitej, po wejściu Niemców do Bydgoszczy cudem uniknął śmierci. Zdaniem syna dr Piechockiego, jego ojciec nie był komunistą, we wspomnianych ciałach działał na rzecz Bydgoszczy. Nie promował żadnej ideologii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas