Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Do Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 luty 2018 12:23
Do Bydgoszczy wrócą pszczoły? Fot: Jesper Noer / sxc.hu

O tym, że pszczoły miodne to owady pożyteczne uczone są już dzieci w szkole. Na dzisiaj obowiązujące w Bydgoszczy przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości nie pozwalają jednak na prowadzenie pasiek. Pojawił się jednak pomysł, aby w przyszłym tygodniu to zmienić, na prawo bardziej przyjazne pszczołom.

Prezydent po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaproponuje radnym przyjęcie uchwały, która umożliwi prowadzenie pasiek na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Zamiar przywrócenia możliwości utrzymywania pasiek w mieście wpisuje się w ogólnoświatowy trend zmierzający od ochrony owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej. Propagowanie pszczelarstwa także na terenach miejskich ma przyczynić się do ochrony i zwiększenia liczebności pszczół w skali lokalnej, poszerzenia świadomości ekologicznej mieszkańców i wzbogacenia środowiska miasta o tę ważną grupę zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - Możliwość chowu pszczół w mieście będzie więc miała wymiar nie tylko ekologiczny, ale także

ekonomiczny.

 

Jednocześnie w uzasadnieniu zawarto zapis, iż pszczelarze będą za swoje pasieki odpowiadać w ramach odpowiedzialności cywilno-prawnej, jeżeli będzie ona wywoływała uciążliwość dla innych mieszkańców.

 

W ostatnich latach eksperci biją na alarm z powodu masowego wymierania pszczół, co nieść może katastrofalne skutki dla środowiska i rolnictwa. Bydgoska inicjatywa będzie zatem w pewnym sensie próbą przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas