Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Do Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 luty 2018 12:23
Do Bydgoszczy wrócą pszczoły? Fot: Jesper Noer / sxc.hu

O tym, że pszczoły miodne to owady pożyteczne uczone są już dzieci w szkole. Na dzisiaj obowiązujące w Bydgoszczy przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości nie pozwalają jednak na prowadzenie pasiek. Pojawił się jednak pomysł, aby w przyszłym tygodniu to zmienić, na prawo bardziej przyjazne pszczołom.

Prezydent po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaproponuje radnym przyjęcie uchwały, która umożliwi prowadzenie pasiek na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Zamiar przywrócenia możliwości utrzymywania pasiek w mieście wpisuje się w ogólnoświatowy trend zmierzający od ochrony owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej. Propagowanie pszczelarstwa także na terenach miejskich ma przyczynić się do ochrony i zwiększenia liczebności pszczół w skali lokalnej, poszerzenia świadomości ekologicznej mieszkańców i wzbogacenia środowiska miasta o tę ważną grupę zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - Możliwość chowu pszczół w mieście będzie więc miała wymiar nie tylko ekologiczny, ale także

ekonomiczny.

 

Jednocześnie w uzasadnieniu zawarto zapis, iż pszczelarze będą za swoje pasieki odpowiadać w ramach odpowiedzialności cywilno-prawnej, jeżeli będzie ona wywoływała uciążliwość dla innych mieszkańców.

 

W ostatnich latach eksperci biją na alarm z powodu masowego wymierania pszczół, co nieść może katastrofalne skutki dla środowiska i rolnictwa. Bydgoska inicjatywa będzie zatem w pewnym sensie próbą przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu