Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Do Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 luty 2018 12:23
Do Bydgoszczy wrócą pszczoły? Fot: Jesper Noer / sxc.hu

O tym, że pszczoły miodne to owady pożyteczne uczone są już dzieci w szkole. Na dzisiaj obowiązujące w Bydgoszczy przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości nie pozwalają jednak na prowadzenie pasiek. Pojawił się jednak pomysł, aby w przyszłym tygodniu to zmienić, na prawo bardziej przyjazne pszczołom.

Prezydent po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaproponuje radnym przyjęcie uchwały, która umożliwi prowadzenie pasiek na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Zamiar przywrócenia możliwości utrzymywania pasiek w mieście wpisuje się w ogólnoświatowy trend zmierzający od ochrony owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej. Propagowanie pszczelarstwa także na terenach miejskich ma przyczynić się do ochrony i zwiększenia liczebności pszczół w skali lokalnej, poszerzenia świadomości ekologicznej mieszkańców i wzbogacenia środowiska miasta o tę ważną grupę zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - Możliwość chowu pszczół w mieście będzie więc miała wymiar nie tylko ekologiczny, ale także

ekonomiczny.

 

Jednocześnie w uzasadnieniu zawarto zapis, iż pszczelarze będą za swoje pasieki odpowiadać w ramach odpowiedzialności cywilno-prawnej, jeżeli będzie ona wywoływała uciążliwość dla innych mieszkańców.

 

W ostatnich latach eksperci biją na alarm z powodu masowego wymierania pszczół, co nieść może katastrofalne skutki dla środowiska i rolnictwa. Bydgoska inicjatywa będzie zatem w pewnym sensie próbą przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas