Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Do Bydgoszczy wrócą pszczoły?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 luty 2018 12:23
Do Bydgoszczy wrócą pszczoły? Fot: Jesper Noer / sxc.hu

O tym, że pszczoły miodne to owady pożyteczne uczone są już dzieci w szkole. Na dzisiaj obowiązujące w Bydgoszczy przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości nie pozwalają jednak na prowadzenie pasiek. Pojawił się jednak pomysł, aby w przyszłym tygodniu to zmienić, na prawo bardziej przyjazne pszczołom.

Prezydent po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaproponuje radnym przyjęcie uchwały, która umożliwi prowadzenie pasiek na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Zamiar przywrócenia możliwości utrzymywania pasiek w mieście wpisuje się w ogólnoświatowy trend zmierzający od ochrony owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej. Propagowanie pszczelarstwa także na terenach miejskich ma przyczynić się do ochrony i zwiększenia liczebności pszczół w skali lokalnej, poszerzenia świadomości ekologicznej mieszkańców i wzbogacenia środowiska miasta o tę ważną grupę zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - Możliwość chowu pszczół w mieście będzie więc miała wymiar nie tylko ekologiczny, ale także

ekonomiczny.

 

Jednocześnie w uzasadnieniu zawarto zapis, iż pszczelarze będą za swoje pasieki odpowiadać w ramach odpowiedzialności cywilno-prawnej, jeżeli będzie ona wywoływała uciążliwość dla innych mieszkańców.

 

W ostatnich latach eksperci biją na alarm z powodu masowego wymierania pszczół, co nieść może katastrofalne skutki dla środowiska i rolnictwa. Bydgoska inicjatywa będzie zatem w pewnym sensie próbą przeciwdziałania temu zjawisku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas