Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Jasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 styczeń 2018 17:17

W środę w Bydgoszczy gościł wicepremier Jarosław Gowin, który podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego poinformował, iż w województwie kujawsko-pomorskim o statut uczelni badawczej zabiegać może tylko toruński UMK. Według radnego województwa Romana Jasiakiewicza, reforma dla Bydgoszczy oznacza przejście na margines ośrodków naukowych.

Konstytucja o szkolnictwie wyższym przesuwa Bydgoszcz na margines liczących się ośrodków naukowych i nie tylko naukowych w Polsce. Jeszcze tego nie czujemy ale już niedługo skutki tych decyzji będą dla naszego miasta katastrofalne. Proponowane środki finansowe to nędzna kroplówka . Nie są to środki ani na rozwój ani na badania. Pozostaną nam wyższe szkoły zawodowe. I to nie wiadomo jak długo. Bez uczelni wyższych nie będzie rozwoju miasta. Prowincja! - ocenia były prezydent Bydgoszczy, obecnie radny województwa, Roman Jasiakiewicz.

 

Samorządowiec nie zrzuca jednak całej winy na władze państwowe, ale zauważa również błędy lokalnego środowiska naukowego - Wiem, że wielu narażę się ale pora spojrzeć prawdzie w oczy: Akademię Medyczną straciliśmy po jednomyślnej uchwale senatu tej uczelni i ustawie sejmowej przegłosowanej także przez posłów z Bydgoszczy / lista na stronach Sejmu / na UKW nadal pokutują i są najważniejsze wydziały i kierunki po "nauczycielskie, UTP nadal opiera się na wydziałach i kierunkach po "rolniczych " . Bydgoskie uczelnie nie zauważyły zmian /najmniej UTP /, żyją w letargu , nadal wołają "dajcie" ,nie są przygotowane przede wszystkim mentalnie na nowe wyzwania . Tak jest wygodnie. Pensje jednakowe. Po co tracić senaty , dodatkowe apanaże , gronostaje . Nic to , że za moment mogą okazać się niepotrzebni. Nikt nie podjął działań, by połączyć ,,słabe” uczelnie i budować nową jakość z tego co najlepsze Nikt nie podjął działań , by budować ,,nowy”. zgodnie z ustawą uniwersytet medyczny na początku z wydziałem lekarskim i pielęgniarskim biorąc przykład choćby z Zielonej Góry!

 

Swój wywód Jasiakiewicz kończy cytatem z ,,Wesela” Wyspiańskiego - ,,Miałeś chamie złoty róg " tak my wszyscy!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.