Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Jasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 styczeń 2018 17:17

W środę w Bydgoszczy gościł wicepremier Jarosław Gowin, który podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego poinformował, iż w województwie kujawsko-pomorskim o statut uczelni badawczej zabiegać może tylko toruński UMK. Według radnego województwa Romana Jasiakiewicza, reforma dla Bydgoszczy oznacza przejście na margines ośrodków naukowych.

Konstytucja o szkolnictwie wyższym przesuwa Bydgoszcz na margines liczących się ośrodków naukowych i nie tylko naukowych w Polsce. Jeszcze tego nie czujemy ale już niedługo skutki tych decyzji będą dla naszego miasta katastrofalne. Proponowane środki finansowe to nędzna kroplówka . Nie są to środki ani na rozwój ani na badania. Pozostaną nam wyższe szkoły zawodowe. I to nie wiadomo jak długo. Bez uczelni wyższych nie będzie rozwoju miasta. Prowincja! - ocenia były prezydent Bydgoszczy, obecnie radny województwa, Roman Jasiakiewicz.

 

Samorządowiec nie zrzuca jednak całej winy na władze państwowe, ale zauważa również błędy lokalnego środowiska naukowego - Wiem, że wielu narażę się ale pora spojrzeć prawdzie w oczy: Akademię Medyczną straciliśmy po jednomyślnej uchwale senatu tej uczelni i ustawie sejmowej przegłosowanej także przez posłów z Bydgoszczy / lista na stronach Sejmu / na UKW nadal pokutują i są najważniejsze wydziały i kierunki po "nauczycielskie, UTP nadal opiera się na wydziałach i kierunkach po "rolniczych " . Bydgoskie uczelnie nie zauważyły zmian /najmniej UTP /, żyją w letargu , nadal wołają "dajcie" ,nie są przygotowane przede wszystkim mentalnie na nowe wyzwania . Tak jest wygodnie. Pensje jednakowe. Po co tracić senaty , dodatkowe apanaże , gronostaje . Nic to , że za moment mogą okazać się niepotrzebni. Nikt nie podjął działań, by połączyć ,,słabe” uczelnie i budować nową jakość z tego co najlepsze Nikt nie podjął działań , by budować ,,nowy”. zgodnie z ustawą uniwersytet medyczny na początku z wydziałem lekarskim i pielęgniarskim biorąc przykład choćby z Zielonej Góry!

 

Swój wywód Jasiakiewicz kończy cytatem z ,,Wesela” Wyspiańskiego - ,,Miałeś chamie złoty róg " tak my wszyscy!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.