Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Jasiakiewicz: Reforma Gowina przesuwa Bydgoszcz na margines ośrodków naukowych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 styczeń 2018 17:17

W środę w Bydgoszczy gościł wicepremier Jarosław Gowin, który podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego poinformował, iż w województwie kujawsko-pomorskim o statut uczelni badawczej zabiegać może tylko toruński UMK. Według radnego województwa Romana Jasiakiewicza, reforma dla Bydgoszczy oznacza przejście na margines ośrodków naukowych.

Konstytucja o szkolnictwie wyższym przesuwa Bydgoszcz na margines liczących się ośrodków naukowych i nie tylko naukowych w Polsce. Jeszcze tego nie czujemy ale już niedługo skutki tych decyzji będą dla naszego miasta katastrofalne. Proponowane środki finansowe to nędzna kroplówka . Nie są to środki ani na rozwój ani na badania. Pozostaną nam wyższe szkoły zawodowe. I to nie wiadomo jak długo. Bez uczelni wyższych nie będzie rozwoju miasta. Prowincja! - ocenia były prezydent Bydgoszczy, obecnie radny województwa, Roman Jasiakiewicz.

 

Samorządowiec nie zrzuca jednak całej winy na władze państwowe, ale zauważa również błędy lokalnego środowiska naukowego - Wiem, że wielu narażę się ale pora spojrzeć prawdzie w oczy: Akademię Medyczną straciliśmy po jednomyślnej uchwale senatu tej uczelni i ustawie sejmowej przegłosowanej także przez posłów z Bydgoszczy / lista na stronach Sejmu / na UKW nadal pokutują i są najważniejsze wydziały i kierunki po "nauczycielskie, UTP nadal opiera się na wydziałach i kierunkach po "rolniczych " . Bydgoskie uczelnie nie zauważyły zmian /najmniej UTP /, żyją w letargu , nadal wołają "dajcie" ,nie są przygotowane przede wszystkim mentalnie na nowe wyzwania . Tak jest wygodnie. Pensje jednakowe. Po co tracić senaty , dodatkowe apanaże , gronostaje . Nic to , że za moment mogą okazać się niepotrzebni. Nikt nie podjął działań, by połączyć ,,słabe” uczelnie i budować nową jakość z tego co najlepsze Nikt nie podjął działań , by budować ,,nowy”. zgodnie z ustawą uniwersytet medyczny na początku z wydziałem lekarskim i pielęgniarskim biorąc przykład choćby z Zielonej Góry!

 

Swój wywód Jasiakiewicz kończy cytatem z ,,Wesela” Wyspiańskiego - ,,Miałeś chamie złoty róg " tak my wszyscy!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.