Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska wróciła dla Europy, a Bydgoszcz dla Polski

Polska wróciła dla Europy, a Bydgoszcz dla Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 styczeń 2018 18:39

Oto dzień, który uczynił Pan! Jak świat chrześcijański przez dziewiętnaście wieków obchodził i na wieki obchodzić będzie Dzień Zmartwychwstania Pańskiego, tak naród naród polski obchodzić będzie święto zmartwychwstania Polski – te słowa ks. Tyrakowskiego z Mąkowarska, towarzyszyły przywitaniu polskich żołnierzy w dniu 20 stycznia 1920 roku. Po 148 latach zaborów, Bydgoszcz powróciła do Polski. Dzisiaj obchodzimy 98 rocznicę tego wydarzenia – Bydgoskie Święto Niepodległości.

 

Był to dzień niezwykle uroczysty i podniosły, do którego zamieszkujący Bydgoszcz Polacy przygotowywali się niezwykle długo. Było ich jakieś kilkanaście tysięcy, ale nie można powiedzieć, że byli bierni. Wiele pokoleń polskich bydgoszczan stawiało opór polityce germanizacyjnej. Mieli trudniej niż poznaniacy, ale duch polskości w Bydgoszczy nigdy nie umarł. Swoją zasługę w tym mieli duchowni Kościoła katolickiego, co zręcznymi słowami uwiecznił później na kartach historii wybitny bydgoski literat Adam Grzymała-Siedlecki - Tylko polską mową rozmawiało się z Władzą nad władzami.

 

Przejęcie Bydgoszczy przez władze polskie było realizacją założeń Traktatu Wersalskiego z czerwca 1919 roku, który wynegocjowali Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Nie byłoby jednak tego traktatu w tym kształcie, gdyby nie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie oraz krew przelana przez Polaków na różnych frontach I wojny światowej. Chociażby we Francji, gdzie Błękitna Armia gen. Hallera broniąc Paryża, budowała podmiotowość wielkiego polskiego narodu, który nie miał jednak swojego państwa.

 

Co roku dla uczczenia tych wydarzeń spotykamy się 20 stycznia w zadumie. Dzisiaj uroczystości odbyły się przed pomnikiem Wolności na Placu Wolności, na wprost od płaskorzeźby poświęconej wydarzeniom z dnia 20 stycznia 1920 roku.

 

 

- Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy w tamtym czasie wzięli się do ciężkiej i sumiennej pracy, aby stworzyć od nowa polską administrację, urzędy, szkoły – mówił dzisiaj prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski – Wspominamy Jana Maciaszka, pierwszego gospodarza polskiej Bydgoszczy. Wspominamy Ignacego Jana Paderewskiego, obrońce zapisania polskiej racji w Traktacie Wersalskiej, wspominamy Jana Biziela. Niczym byłyby najpiękniejsze o Polsce słowa, gdyby Polski zabrakło wówczas w sercach Polaków, gdyby zabrakło ich ciężkiej pracy. Jesteśmy dzisiaj dumni z polskich bohaterów 20-lecia międzywojennego, ale pamiętamy także przy tej okazji o bohaterach lat późniejszych, o tych którzy bronili polskiej niepodległości na frontach II wojny światowej. Wspominamy dzisiaj chociażby Mariana Rejewskiego.

 


 

Po części oficjalnej uroczystości na Starym Rynku odbyły się wydarzenia przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury. Po godzinie 15:00 na schodach biblioteki miała miejsce inscenizacja wydarzeń z 19 stycznia 1920 roku, gdy pod wieczór niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał władze nad miastem komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. Inscenizację można obejrzeć:

 

 

 

Tym wydarzeniem Naczelna Rada Adwokacka zainaugurowała ogólnopolskie obchody 100-lecia polskiej adwokatury. Więcej piszemy - NRA oddaje hołd prezydnetowi Maciaszkowi

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.