Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZachodnia część miasta doczeka się lepszej infrastruktury rowerowej

Zachodnia część miasta doczeka się lepszej infrastruktury rowerowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 styczeń 2018 15:30
Rower Aglomeracyjny wkrótce może zawiatać w zachodnich dzielnicach Rower Aglomeracyjny wkrótce może zawiatać w zachodnich dzielnicach

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na budowę ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej oraz przebudowę infrastruktury rowerowej na rondzie Grunwaldzkim. Prace budowlane miałyby zostać zrealizowane w tym roku. Zgodnie z deklaracją prezydenta Bydgoszczy po ich zakończeniu do Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego powinny zostać włączone zachodnie dzielnice.

Ogłoszone postępowanie przetargowe zakłada powstanie ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej od ronda Grunwaldzkiego, aż do ulicy Kraszewskiego (przed wiaduktem kolejowym przy węźle Zachodnim). Ścieżki rowerowe postaną po obu stronach ulicy. Dodatkowo na rondzie Grunwaldzkim powstanie infrastruktura wyprowadzająca ruch pieszy i rowerowy we wszystkich kierunkach - Ponadto w zadaniu przewiduje się przebudowę jak i budowę nowego oświetlenia ulicznego, przebudowę i zabezpieczenie urządzeń energetycznych
i teletechnicznych, przebudowę sygnalizacji świetlnej i urządzeń systemu ITS oraz budowę nowej jak i demontaż fragmentu istniejącej kanalizacji deszczowej – czytamy w ogłoszeniu.

 

Realizacja tego zadania znacząco uporządkuje sytuację rowerzystów w zachodniej części Bydgoszczy. Wielokrotnie na naszych łamach podnosiliśmy absurd, iż w świetle obecnych znaków większość rowerzystów narusza przepisy ruchu drogowego, bowiem z racji braku traktów rowerowych, nie powinni w ogóle przez rondo przejeżdżać jednośladem. Po realizacji tej inwestycji zostaną połączone trzy trakty rowerowe: nad Kanałem Bydgoskim w kierunku Miedzynia (park), wzdłuż ulicy Focha w kierunku wschodnim oraz planowany przy ulicy Grunwaldzkiej. W dalszych planach znajduje się również przebudowa ulicy Kruszwickiej i Placu Poznańskiego.

 

Oferenci mogą oferty przetargowe składać do 30 stycznia. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał czas od 6 do 9 miesięcy na wykonanie robót (czas realizacji będzie jednym z czynników oceny w przetargu).

 

Jeżeli chodzi o ulicę Grunwaldzką, dalszy odcinek od węzła Zachodniego na Osową Górę wkrótce czeka gruntowna rozbudowa. Przy tej okazji powstanie również infrastruktura rowerowa. Z węzła Zachodniego wychodzą również ścieżki rowerowe, które wzdłuż ulic Nad Torem, a później drogi krajowej nr 25, w ramach malowniczej ścieżki rowerowej umożliwiają dojazd do Koronowa.

 

Od marca ponownie uruchomiony zostanie Bydgoski Rower Aglomeracyjny. Nowa umowa zakłada funkcjonowanie na wstępie ponad 50 stacji, ale umożliwia rozbudowę sieci o stacje ulokowane w zachodniej części miasta. Stąd też po realizacji powyższych inwestycji będzie można uruchomić kolejne stacje BRA.

 

W ramach innego przetargu planowane jest również powstanie infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Łochowskiej na Miedzyniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • PO z PSL próbują wprowadzić egzotyczny podział województwa na okręgi

  Co łączy Osielsko z Mogilnem? Niedługo mieszkańcy obu gmin mogą mieć wspólnych reprezentantów w Sejmiku, razem zresztą z mieszkańcami Inowrocławia. Marszałek województwa proponuje dość duże przemeblowanie w podziale województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi. Ma duże szanse swój pomysł przeforsować, bowiem koalicja PO – PSL ma bezproblemową większość w sejmiku.

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.