Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko"

,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko"

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 styczeń 2018 22:09
,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko" Fot: Bogusław Białas

Kilkadziesiąt działaczek organizacji feministycznych protestowało w środę na Starym Rynku przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego. Uczestniczki domagały się jego liberalizacji, czyli wprowadzenia refundowanej przez państwo dowolnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. Dostało się przede wszystkim posłom opozycji.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie RP odbyły się pierwsze czytania dwóch obywatelskich projektów – pierwszy organizacji pro life, dążący do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, drugi organizacji kobiecych za jego liberalizacją. Do dalszych prac w komisjach trafił ten pierwszy, natomiast inicjatywa ,,Ratujmy Kobiety” upadła m.in. z powodu braku dyscypliny parlamentarzystów opozycji z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

 

 

- Namawiajmy posłów i posłanki z opozycji, żeby zmazały swoją hańbę. Żeby zgłosiły nasz projekt obywatelski, jako projekt poselski, żeby był raz jeszcze procedowany w Sejmie. Nie jakiś ich projekt, ale te nasz, który wypłynął od nas – apelowała Anna Wróblewska, koordynatorka akcji ,,Ratujmy Kobiety” w regionie.

 

- Nie każda kobieta musi mieć dziecko. Kobieta jako wolny człowiek ma prawo zdecydować – jeżeli decyzja jest na tak, musi otrzymać wszelką pomoc medyczną według najnowocześniejszej wiedzy. Jeżeli jednak w danym czasie lub w ogóle nie ma takich planów, nikt nie może ich realizacji utrudniać podstępem lub celowo - ani farmaceuta z klauzulą sumienia nie sprzedający środków antykoncepcyjnych, ani lekarz lobbujący za zakazem sprzedaży tabletek ,,dzień po” – mówiła zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz - Kobiety udowadniają, że zamknięcie nas w domu, przez dziesiątki wieków było największym błędem cywilizacji. Wciąż płacimy za to, wciąż jesteśmy w mniejszości kręgów podejmujących decyzje w różnych kręgach, wciąż to mężczyźni podejmują decyzje za nas.

 


Więcej o projekcie ,,Ratujmy Kobiety" piszemy - Projekt zakładał karę więzienia za krytykę aborcji

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.