Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko"

,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko"

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 styczeń 2018 22:09
,,Nie każda kobieta musi mieć dziecko" Fot: Bogusław Białas

Kilkadziesiąt działaczek organizacji feministycznych protestowało w środę na Starym Rynku przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego. Uczestniczki domagały się jego liberalizacji, czyli wprowadzenia refundowanej przez państwo dowolnej aborcji do 12 tygodnia ciąży. Dostało się przede wszystkim posłom opozycji.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie RP odbyły się pierwsze czytania dwóch obywatelskich projektów – pierwszy organizacji pro life, dążący do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, drugi organizacji kobiecych za jego liberalizacją. Do dalszych prac w komisjach trafił ten pierwszy, natomiast inicjatywa ,,Ratujmy Kobiety” upadła m.in. z powodu braku dyscypliny parlamentarzystów opozycji z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

 

 

- Namawiajmy posłów i posłanki z opozycji, żeby zmazały swoją hańbę. Żeby zgłosiły nasz projekt obywatelski, jako projekt poselski, żeby był raz jeszcze procedowany w Sejmie. Nie jakiś ich projekt, ale te nasz, który wypłynął od nas – apelowała Anna Wróblewska, koordynatorka akcji ,,Ratujmy Kobiety” w regionie.

 

- Nie każda kobieta musi mieć dziecko. Kobieta jako wolny człowiek ma prawo zdecydować – jeżeli decyzja jest na tak, musi otrzymać wszelką pomoc medyczną według najnowocześniejszej wiedzy. Jeżeli jednak w danym czasie lub w ogóle nie ma takich planów, nikt nie może ich realizacji utrudniać podstępem lub celowo - ani farmaceuta z klauzulą sumienia nie sprzedający środków antykoncepcyjnych, ani lekarz lobbujący za zakazem sprzedaży tabletek ,,dzień po” – mówiła zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz - Kobiety udowadniają, że zamknięcie nas w domu, przez dziesiątki wieków było największym błędem cywilizacji. Wciąż płacimy za to, wciąż jesteśmy w mniejszości kręgów podejmujących decyzje w różnych kręgach, wciąż to mężczyźni podejmują decyzje za nas.

 


Więcej o projekcie ,,Ratujmy Kobiety" piszemy - Projekt zakładał karę więzienia za krytykę aborcji

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.