Jesteś tutaj: HomeRegionSenat za utrudnieniem organizacji zgromadzeń publicznych

Senat za utrudnieniem organizacji zgromadzeń publicznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 sierpień 2015 15:33

Zgromadzenie będzie trzeba rejestrować na 6 dni przed jego planowanym terminem, co może nieco utrudnić jego organizację. Istnieć będzie co prawda przyśpieszona forma rejestracji zgromadzenia spontanicznego, które będzie trzeba zgłosić na 2 dni przed, a co za tym idzie, nie będzie ono do końca spontaniczne. Senat przyjął dzisiaj projekt ustawy nowelizującej zasady odbywania zgromadzeń publicznych.

Pod koniec lipca ustawę tę przyjął Sejm. Zawarto w niej ponadto obowiązek publikowania informacji o zgłoszonych zgromadzeniach przez urzędy w Biuletynie Informacji Publicznej, ponadto nie będzie można zgłosić dwóch kolidujących ze sobą zgromadzeń w jednym miejscu.

 

W ustawie pojawia się też sformułowanie zgromadzenia spontanicznego, czyli dotyczącego nagłego wydarzenia. Do tej pory były one organizowane z naruszeniem przepisów ustawy, lecz z wykorzystaniem swobód obywatelskich zapisanych w Konstytucji. Sądy badając tego typu zdarzenia z reguły stawały w obronie obywateli korzystających z praw konstytucyjnych. Teraz zgromadzenie spontaniczne będzie można zorganizować w pełni legalnie, ale wymagać będzie ono rejestracji na 2 dni przed, co w wielu przypadkach może okazać się czasem zbyt krótki, aby obywatele mogli wyrazić swoje emocje związane np. z katastrofą lotniczą. Zgromadzenie spontaniczne od zwykłego będzie się różnić przede wszystkim tym, że nie będzie rejestrowane w gminie, ale w Centrum Zarzązania Kryzysowego. Co ciekawe – trzymając się literalnie zapisów tej ustawy, zgromadzenia spontaniczne można zarejestrować nawet na 30 dni przed.

 

Po przyjęciu ustawy przez Sejm zwróciliśmy się do senatora Jana Rulewskiego z prośbą odniesienia się do mogących budzić kontrowersje zapisów, które wydłużają czas rejestracji zgromadzeń. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Senator Rulewski, podobnie jak senator Andrzej Kobiak, nie zgłaszali uwag podczas wtorkowej debaty nad projektem. Dzisiaj oboje glosowali za przyjęciem ustawy w takiej formie.

 

Ustawę będzie musiał zatwierdzić jeszcze prezydent Andrzej Duda.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów