Jesteś tutaj: HomeRegionCzy drukarnia drukując opakowania dla nielegalnych papierosów lub alkoholu łamie prawo?

Czy drukarnia drukując opakowania dla nielegalnych papierosów lub alkoholu łamie prawo?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 styczeń 2020 11:40

Wydaje się to dobre pytanie, które w imieniu przedstawicieli branży poligraficznej skierowała do ministerstwa finansów posłanka Iwona Kozłowska. Wielu przedsiębiorców realizując zlecenia druku materiałów na tytoń lub leki i suplementy diety ma obawy, czy w przypadku gdyby okazało się, że ich zleceniodawca łamie prawo, to wtedy mogą odpowiadać za współudział w przestępstwie.

 

Problem z realizacją wskazanych powyżej zleceń wynika z faktu, iż zamówienia te związane są z branżami, którym od lat towarzyszy również przestępczość na wielką skalę. - pisze w interpelacji posłanka Iwona Kozłowska - Pojawia się wątpliwość, czy wytwarzanie choćby jedynie opakowań, przykładowo dla wyrobów tytoniowych, będzie mogło stanowić naruszenie przepisów wskazanych wyżej aktów prawnych, w tym zwłaszcza poprzez pomocnictwo sprawcom określonych czynów zabronionych. Przedsiębiorcy nie mają bowiem możliwości zweryfikować w żaden sposób, w jakim celu zostanie wykorzystany zamówiony u nich produkt w postaci opakowania, a więc czy końcowy wyrób zostanie wprowadzony do obrotu w sposób legalny. Często zlecenie pochodzi od pośrednika w łańcuchu dostaw, aby ostatecznie osiągnąć produkt mający zostać wprowadzony na rynek.

 

Parlamentarzystka stwierdza w interpelacji, że część drukarni odmawia realizacji tego typu zleceń, w obawie o możliwe konsekwencje. Posłanka pyta w interpelacji czy zdaniem ministerstwa przedsiębiorcy z branży poligraficznej mają obowiązek prawny weryfikowania swoich kontrahentów w celu przeciwdziałania wprowadzania do obrotu nielegalnych produktów.

 

Interpelacja czeka na odpowiedź ministerstwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas