Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekO nowych wyzwaniach dla bezpieczeństwa w Budapeszcie

O nowych wyzwaniach dla bezpieczeństwa w Budapeszcie

Napisane przez  Redakcja / MTVA Opublikowano w Magyar Hirek czwartek, 25 luty 2016 18:06

Dzisiaj w stolicy Węgier otwarto konferencje CEID – Centrum Integracji Euroatlantyckiej i Demokracji. Głównym tematem były zagrożenia związane z nielegalna imigracją. Konferencję tą traktuje się jako przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó podkreślał, iż poprzez nielegalną imigrację wzrosło zagrożenie terroryzmem w Europie. Dlatego też w jego opinii priorytetem powinna stać się ochrona granic wewnętrznych Unii Europejskiej oraz wspólne wysiłki społeczności międzynarodowej dla przeciwdziałania przyczynom imigracji, czyli przywrócenia stabilności na Bliskim Wschodzie.

 

Szijjártó wyjaśniał, iż dla jego kraju priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej z Czechami, Polską i Słowacją. Węgrzy uważają, że na kolejnym szczycie NATO w Warszawie, należy podjąć rozmowy w sprawie rozszerzenia sojuszu o nowe państwa: Macedonię i Gruzję.

 

Obecny w Budapeszcie był również minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajcak, który poparł pogląd, o potrzebie rozszerzania NATO o nowych członków.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj