Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPremier Orban rozpisuje referendum w sprawie przyjmowania imigrantów

Premier Orban rozpisuje referendum w sprawie przyjmowania imigrantów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek czwartek, 25 luty 2016 11:54

Węgry podobnie jak Polskę obowiązuje tzw. kwota imigrancka, czyli określonej liczby przybyszów, którzy przedarli się na teren Unii Europejskiej. Decyzje w tej sprawie podjęła Unia Europejska. Premier Węgier Victor Orban chce zapytać na drodze referendum naród, czy Węgry mają się na to zgodzić.

Węgrzy zapytania mają być, o zgodę na przyjęcie narzuconych przez Komisję Europejskich imigrantów, pomimo braku zgody Zgromadzenia Narodowego (parlamentu węgierskiego).

 

Podczas konferencji prasowej premier Victor Orban podkreślał, iż demokracja jest jednym z filarów funkcjonowania Unii Europejskiej, dlatego chce skorzystać z tego rozwiązania w najbardziej bezpośrednim wydaniu, dla rozstrzygnięcia tak drażliwej kwestii. Zdaniem Orbana przyjęcie imigrantów wpłynie bezpośrednio na życie Węgrów, gdyż wpłynie na zmiany w systemie etnicznym i religijnym.

 

Inicjatywę premiera popiera nacjonalistyczna partia Jobbik. Lewica oczekuje z kolei rozszerzenia pytań również o kwestię ustanowienia zakazu handlu w niedzielę, który rząd wprowadził w dużych sieciach handlowych przed rokiem.

 

Nie jest jeszcze ustalony termin referendum.

 

W Polsce środowiska skupione wokół klubu poselskiego Kukiz15 zbierają podpisy, w celu rozpisania referendum o podobnej treści merytorycznej, czyli wypowiedzenia przez Polskę kwot imigranckich.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj